Ogrody przydomowe

Jesteś tutaj:

Ogrody przydomowe

3,7/5 (52 ocen)

• Część dla dzieci - taką przestrzeń należy przewidzieć w miejscu, gdzie nie będziemy sadzić kwiatów, bylin czy krzewów, które łatwo można podeptać. Część dla dzieci powinna umożliwiać swobodną zabawę. Można tam zaplanować piaskownicę, plac zabaw czy na przykład sprzęty umożliwiające wspinaczkę. Jeżeli na terenie takiej części rosną drzewa, wspaniale będzie na nich zawiesić liny czy hamaki.

• Część gospodarcza - każdy ogród wymaga także niewielkiego fragmentu poświęconego na trzymanie sprzętu takiego jak kosiarki, węże ogrodnicze czy grabie. Do tego celu warto przewidzieć zamówienie czy wybudowanie niewielkiego budyneczku w dalszej części ogrodu. Taki budynek może mieć nawet 4 metry kwadratowe a będzie bardzo dobrze spełniał swoją funkcję.

• Część użytkowa - tę przestrzeń przeznaczymy na uprawę na przykład warzyw i ziół. Oczywiście naturalnie do tego celu należy przeznaczyć miejsce, które będzie miało odpowiednie nasłonecznienie oraz dobrą jakość gleby. Tę można dodatkowo wzbogacić. Być może nie każdy posiadacz ogrodu zdecyduje się na zaplanowanie takiej części, jednakże wielu z nas na pewno chciałoby z posiadania ogrodu czerpać korzyść jaką są własne warzywa czy zioła.

Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Jaki styl ogrodu?


Każdy z nas jest inny i dlatego upodobania w zakresie aranżacji ogrodu będą się na pewno różniły tak samo jak upodobania w kwestii urządzania mieszkania,. Oczywiście nasz ogród przy domu może być pomieszaniem kilku stylów, jeżeli tylko w taki sposób będzie odzwierciedlać nasz gust, ale można wyróżnić kilka podstawowych typów ogrodów:

• Klasyczny - to ogród prosty w formie, elegancki, pełen geometrycznych kształtów, zarówno jeżeli chodzi o rabaty, jak i kształtowanie np. krzewów i drzewek.

• Minimalistyczny - to ogródek podobny do klasycznego, ale z większą dozą nowoczesności. Króluje tu minimalizm, zarówno jeżeli chodzi o kompozycję, jak i dobór gatunków roślin. Taki styl jest pozbawiony elementów ozdobnych, które zaburzają jego minimalistyczną stylistykę.

• Styl naturalny - przewiduje więcej swobody, mnóstwo barw, kształtów i gatunków roślin, co nie oznacza pewnego uporządkowania i planowania. Taki styl króluje jeżeli chodzi o ogrody w naszym kraju.

Ogród wiejski - a raczej stylizowany na wiejski. Można tu spotkać elementy architektury nawiązujące do wsi, a także sporą część ogrodu mogą zajmować warzywa czy krzewy owocowe. Ponadto taki styl to mnóstwo barwnych kwiatów i kwitnących roślin.

Przedstawione tu typy ogrodów to jedynie te najczęściej spotykane. Innymi propozycjami na ciekawy, niebanalny ogródek mogą być: ogród skalny, ogród w formie lasu, ogródek wrzosowy czy orientalny. Ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia.

Ogród przy domu

Ogród przy domu

Bogactwo ogrodu


Komponowanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym i wymaga sporo wyobraźni. Trzeba się zastanowić, jakie typy roślin wybrać i je zestawić ze sobą, by stanowiło to ciekawą całość. Na pewno najciekawsze ogrody to takie, które łączą ze sobą rośliny duże i małe, kwitnące i nie, iglaste i liściaste, kwiaty z warzywami. Opcji kompozycji jest wiele. Jakie mamy rośliny do wyboru?

Drzewa – wspaniale nadają się do posadzenia na obrzeżach ogrodu czy koło domu lub innych budynków, Mogą czasem pełnić funkcję efektownej zasłony jeżeli budynek swoim wyglądem pozostawia wiele do życzenia. Warto je sadzić, nawet jeżeli w ogrodzie początkowe nie ma żadnych drzew.

Krzewy owocowe i ozdobne - te ozdobne mogą być liściaste lub iglaste, kwitnące lub nie, o różnych odcieniach zieleni i wpadające w inną kolorystykę. Stanowią tło innych roślin lub samodzielny piękny akcent - w zależności od pomysłu kompozycji

Byliny - poszczególne ich gatunki nadają się zarówno na miejsca zaciemnione jak i te słoneczne w ogrodzie. Byliny mogą stanowić barwne plamy lub swoją zielenią działać uspokajająco na osoby korzystające z ogrodu

Rośliny jednoroczne - goszczą praktycznie w każdym ogrodzie i zachwycają pięknymi kwiatami i różnorodnością barw oraz form. Doskonale sprawdzą się w części reprezentatywnej ogrodu.

Rośliny dwuletnie - podobnie jak jednoroczne charakteryzują się czarującym kwitnieniem. Co prawda okres ten jest ograniczony, jednakże to nie przeszkadza miłośnikom roślin ozdobnych, ponieważ znajdują się ona praktycznie w każdym polskim ogrodzie

Warzywa - w dalszej części ogrodu, gdzie dociera słońce, ale goście i domownicy zapuszczają się rzadko, można uprawiać warzywa. Trzeba jedynie wiąż pod uwagę czy ogród nie znajduje się przy ulicy, co mogłoby mieć negatywny wpływ na jakość  spożywanych warzyw. W takiej sytuacji taka uprawa jest odradzana.

Zioła - można je hodować nie tylko na parapecie w domu, ale też w ogrodzie. Na pewno będą zachwycały swoim aromatem, jak i smakiem.

Sporą część wielu ogrodów zajmuje także trawnik. On też wbrew pozorom wymaga pielęgnacji i dobrego planowania już od samego zakupu nasion trawy. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić specjalne mieszanki traw, które zostały skomponowane tak, by nadawały się do naszych warunków klimatycznych. Przed zakupem warto też ustalić w jaki sposób będziemy użytkować trawnik, ponieważ od tego zależy kupowany rodzaj trawy. Z trawnika musimy regularnie usuwać chwasty, które psują jednolitą kompozycję. Możemy robić to ręcznie lub za pomocą preparatów chemicznych.  Tak jak inne rośliny trawnik należy nawozić a także podlewać, w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. Oczywiście ważna role odgrywa też koszenie trawy. Dzięki temu trawnik stanowi ładną, równą „taflę”.

Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Zanim kupisz roślinę do ogrodu..


Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest kupno roślin do ogrodu. Najlepiej czynić to w dobrych, renomowanych i sprawdzonych centrach ogrodniczych. Dzięki temu możemy być pewni wysokiej jakości kupowanych okazów. Zanim zdecydujemy się na zakup dobrze przyjrzyjmy się roślinie. Czy nie ma ona przebarwień i innych uszkodzeń czy zmian mogących sugerować na przykład chorobę? Zwróćmy uwagę na przykład ilość pąków oraz wygląd części nadziemnej rośliny i stan korzeni. Przy zakupie nasion i cebulek należy spojrzeć na datę ważności tychże.

Planowanie i pielęgnacja ogrodu przydomowego to temat głęboki i wieloaspektowy. Praca w ogrodzie także nie jest łatwa i wymaga wiele wysiłku i zapału oraz fachowej wiedzy. Warto wciąż ją zgłębiać i poszerzać, korzystając z doświadczeń innych miłośników ogrodów przydomowych oraz profesjonalnej literatury, której obecnie jest pod dostatkiem.

Tekst: Marta Niegerewicz
 


Koniecznie zobacz