Plac zabaw w naszym ogrodzie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jesteś tutaj:

Plac zabaw w naszym ogrodzie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

3,6/5 (10 ocen)

Ogród to doskonałe miejsce do wypoczynku dla dorosłych i do zabawy dla dzieci. Przemyślany projekt placu zabaw w ogrodzie pozwala na bezpieczną, a równocześnie urozmaiconą rozrywkę. Dzieci będą zachwycone!


Lokalizacja


Usytuowanie placu zabaw dla dzieci to podstawa trafnie podjętej decyzji. Najlepiej, aby miejsce do zabawy znajdowało się z tyłu domu, z dala od pędzących po ulicach i drogach samochodów. Właściciele domków jednorodzinnych zazwyczaj nie zmagają się z tego typu problemem.

Warto mieć na uwadze także otoczenie istniejących drzew i krzewów. Zaleca się, aby plac zabaw nie był w całości narażony na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Znajdujące się w pobliżu placu zabaw drzewo jest zatem jak najbardziej wskazane.

Możliwość doglądania dziecka podczas zabawy, a równocześnie brak konieczności rezygnowania z codziennych obowiązków to kolejna wskazówka dotycząca usytuowania placu zabaw. Podczas planowania trzeba zatem spojrzeć przez okno.

Wyposażenie placu zabaw


Nawierzchnia


Kontrola i bezpieczne harce dzieci gwarantują spokój w ciele rodzica. Wybór właściwej nawierzchni znajdującej się na placu zabaw to kolejny krok do sukcesu. W czym należy wybierać?

Jeżeli w zakres placu zabaw ma wchodzić niewielkie boisko do gry w piłkę nożną to śmiało można postawić na zasadzenie naturalnej trawy. Jednak ze względu na wymogi jej koszenia i pielęgnacji warto również pomyśleć o sztucznej trawie, która w praktyce ma pozytywne opinie rodziców. Zielony kolor sprawia, że plac zabaw nie odbiega od pozostałej części ogrodu.

Inną propozycją są specjalne maty wykonane z elastycznego, gumowego granulatu. Pozwalają one na stworzenie kolorowej nawierzchni, amortyzującej ewentualne upadki dziecka. Gumowy granulat można wylewać w postaci masy lub układać, wykorzystując specjalne płyty. Gumowe nawierzchnie różnią się pomiędzy sobą nie tylko kolorami, ale i wymiarami. Grubość nawierzchni powinna uwzględniać tzw. wysokość swobodnego upadku.

Zarówno nawierzchnie z gumowego granulatu jak i ze sztucznej trawy pozwalają na zapewnienie szybkiego wykonawstwa. Trwałość i jakość wykonanej nawierzchni w dużej mierze uzależniona jest od wcześniejszego przygotowania podłoża gruntowego.


Materiały


Place zabaw w zależności od wieku dzieci oraz projektowanej aranżacji ogrodu mogą być wykonane w kilku technologiach. Obecnie nadal za najbardziej powszechne  uważa się drewno, ale także tworzywa sztuczne, płyty HDPE. Płyty są doskonałym rozwiązaniem jako materiał pokryciowy. Zachowują swoje właściwości nawet będąc narażonymi na działanie opadów atmosferycznych. Ponadto ich bogata kolorystyka pozwala na stworzenie bajkowego miejsca przeznaczonego dla Twojego dziecka.

Gotowe elementy placu zabaw


Wyposażenie


Plac zabaw w ogrodzie powinien być odpowiednio wyposażony. Bezpieczna zabawa wymusza konieczność inwestycji w takie elementy, które nie będą stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa. Należy zatem także i je dopasować do wieku swoich pociech.

Jednym z podstawowych elementów placu zabaw jest oczywiście piaskownica. Mogą bawić się niej zarówno młodsze jak i starsze dzieci, dzięki czemu okazuje się obustronnie korzystną inwestycją. Piaskownicę drewnianą można wykonać samodzielnie albo kupić gotową w sklepie. Niezwykle ważny z praktycznego punktu widzenia jest wybór odpowiedniego piasku i jego cykliczna wymiana. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz