Plac zabaw w naszym ogrodzie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jesteś tutaj:

Plac zabaw w naszym ogrodzie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

3,6/5 (10 ocen)

Do kolejnego typowego wyposażenia zalicza się także huśtawki oraz zjeżdżalnie. Huśtawka z gumowym siedziskiem jest świetną propozycją dla rodziców najmłodszych dzieci, dla nieco starszych  można wyposażyć plac zabaw w huśtawkę drewnianą. Huśtawka zawieszona na gałęzi drzewa nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem, chociaż jest powszechnie wykorzystywanym.

Place zabaw, w których dominują materiały metalowe nie są już powszechne. Zamiast nich doskonałe uzupełnienie stanowią urządzenia linarne. Liny są chętnie stosowane jako wypełnienie pomostów czy kratownic. Pozwalają na bezpieczną wspinaczkę dziecka. Zaleca się stosować liny stalowo-polipropylenowe o odpowiedniej wytrzymałości.

W ostatnim czasie w przydomowych ogrodach można spotkać również trampoliny czy urządzenia integracyjne. Coraz częściej pojawiają się tablice do rysowania, sklepiki itp. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na zabawę dziecka z rówieśnikami, dzięki czemu rozwija ono swoje umiejętności pracy w grupie.

Dla nieco starszych dzieci urzeczywistnieniem marzeń będzie oczywiście budowa domku wśród drzew. Typowe drewniane drabinki prowadzące do domku na drzewie zastępowane są oczywiście sznurowymi.

Plac zabaw w ogrodzie.


Na co zwracać uwagę?


Jeżeli już na wstępie zauważysz niesolidne połączenia gotowych urządzeń przeznaczonych do montażu na placu zabaw nie powinieneś tego bagatelizować. Małe otwory czy wystające śruby również nie będą zwiastowały bezpiecznej zabawy. Schodki pozbawione poręczy to kolejny przykład niezapewniający należytego bezpieczeństwa. Zbyt duże zagęszczenie urządzeń na palcu zabaw bardzo często przyczynia się do wypadków dzieci. Zachowanie ostrożności to podstawa właściwie zaprojektowanego placu zabaw, pasującego do każdego ogrodu.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz