Drewniane huśtawki ogrodowe - rodzaje, wymiary i konstrukcje

Jesteś tutaj:

Drewniane huśtawki ogrodowe - rodzaje, wymiary i konstrukcje

3,2/5 (466 ocen)

Huśtawka jest doskonałym wyposażeniem ogrodu, zapewniającym pełny relaks i wypoczynek. Przyznają to zarówno zadowolone dzieci jak i wyciszeni dorośli. Co należy wiedzieć o huśtawkach wykonanych z drewna?


Rodzaje


Warto na początku zacząć od klasyfikacji huśtawek. Jak już wspomniano wcześniej zasadniczo wyróżnia się huśtawki przeznaczone dla dziecka i dla całej rodziny.

Pierwszy rodzaj huśtawek ogrodowych sprawdza się jako uzupełnienie miejsca do zabawy. Gotowe lub samodzielnie wykonane huśtawki drewniane można połączyć ze zjeżdżalnią, co pozwala na pełne zagospodarowanie wolnej przestrzeni przeznaczonej dla dziecka. Jednoosobowa huśtawka drewniana może być wyposażona dodatkowo w podnóżek jak i podłokietnik – przyczynia się to zapewnienia większej wygody i bezpieczeństwa podczas użytkowania. Zazwyczaj drewniane huśtawki przeznaczone jako rozrywka dla dziecka mocowane są na linach. Dziecko jest na takiej huśtawce bezpieczne dzięki specjalnym pasom.

Huśtawki kilkuosobowe przeznaczone są do spędzania wolnego czasu w otoczeniu najbliższych. Na tego rodzaju huśtawce zmieści się około 4 osób. Drewniana konstrukcja huśtawki coraz częściej uzupełniona jest daszkiem, który zapewnia komfort zarówno podczas słonecznej jak deszczowej pogody. Huśtawki wieloosobowe wykonane z drewna utrzymują się na drewnianym stelażu, dzięki któremu stają się jeszcze bardziej wyeksponowane.

Wygodna huśtawka ogrodowa

Wygodna huśtawka ogrodowa


Obciążenie


Istotnym czynnikiem kształtującym konstrukcję huśtawek drewnianych jest oczywiście obciążenie. W przypadku typowych huśtawek dla dzieci maksymalne obciążenie wynosi od 20 kg do 70 kg.

Inaczej wygląda to oczywiście dla huśtawek kilkuosobowych. Przeważnie maksymalne obciążenie statyczne huśtawki przeznaczonej dla trzech osób wynosi około 400 kg. W związku z widocznymi różnicami obciążeniowymi drewniane huśtawki dla dzieci będą oczywiście mniejsze gabarytowo od kilkuosobowych. Jednak podobnie jak i one mogą być zawieszone na drewnianym stelażu.

Huśtawka jednoosobowa

Huśtawka jednoosobowa


Przestrzeń


Jak powszechnie wiadomo, aby korzystanie z huśtawki było wygodne nie należy zapominać o wolnej przestrzeni potrzebnej podczas ruchu huśtawki. Oczywiście im większa huśtawka, tym więcej takiej przestrzeni będzie wymagane. Jednak zazwyczaj to energiczne bujanie się dziecka wymusza konieczność zachowania większych bezpiecznych odległości od istniejących mebli ogrodowych, drzew czy innych drewnianych zabawek.

Huśtawka drewniana

Huśtawka drewniana


Wymiary


Drewniane huśtawki dla dzieci są niewielkie w porównaniu do konstrukcji huśtawki kilkuosobowej. Przykładowe wymiary huśtawek kilkuosobowych zestawiono poniżej.

 

długość [m]

szerokość [m]

wysokość [m]

wariant nr 1

2,20

1,50

2,30

wariant nr 2

2,00

1,80

2,30

wariant nr 3

2,00

1,80

2,10

wariant nr 4

1,80

1,20

1,70

 

Drewno


Huśtawka drewniana zmusza do zastanowienia się nad samym surowcem. Przeważnie decyzja pada na sosnę lub świerk. To właśnie te gatunki drewna sprawdzają się zarówno jako materiał przeznaczony na wykonanie huśtawki jak i samej konstrukcji stelażu nośnego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz