Drewniane huśtawki ogrodowe - rodzaje, wymiary i konstrukcje

Jesteś tutaj:

Drewniane huśtawki ogrodowe - rodzaje, wymiary i konstrukcje

3,2/5 (463 ocen)

Można także wybrać gatunki drewna egzotycznego, których niewątpliwymi zaletami są trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Warto jednak mieć na uwadze, że  cena tych gatunków znacznie przewyższa ceny gatunków drewna rodzimego, którego powszechna dostępność minimalizuje koszty. Przeważnie za huśtawkę wykonaną z drewna pochodzącego z Azji lub z innych rejonów tropikalnych trzeba zapłacić co najmniej 1500 zł (np. odmiana Maranti).

Huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa


Tekstylia


Pomimo tego, że drewno nie jest zimnym materiałem przeważnie siedzisko drewnianej huśtawki uzupełnia się dodatkowym wyposażeniem tekstylnym. Kolorowe poduszki pozwalają odbierać drewnianą huśtawkę za jeszcze bardziej przytulną i wygodną.

W rzeczywistości powyższe dodatki znacznie podwyższają komfort użytkowania drewnianej huśtawki. Przeważnie wybiera się ciemne kolory poduch, które niekiedy są w stanie nie uwydatniać powstałych zabrudzeń. Popularne są także tkaniny wzorzyste -  ocieplają i urozmaicają charakter ogrodu. Jednak w przypadku huśtawek drewnianych tekstylia nie są niezbędne, co stanowi przeciwieństwo do konstrukcji metalowych.

Huśtawka w ogrodzie

Huśtawka w ogrodzie


Zrób to sam


Drewniana huśtawka nie jest trudnym do samodzielnego wykonania wyposażeniem ogrodu. Chodzi tutaj zarówno o huśtawki przeznaczone dla dzieci jak i te o nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji – kilkuosobowe.

Powszechnie spotyka się huśtawki wykonane z bali. Przeważnie wykorzystuje się około 9 bali, których długość wynosi około 3 m. To właśnie z nich powstanie drewniany szkielet, utrzymujący konstrukcję huśtawki. Do wykonania oparcia i siedziska zamiast bali wykorzystać można przygotowane wcześniej deski. Przydatne w praktyce okażą się oczywiście specjalne metalowe zaczepy, łańcuchy, śruby, podkładki itp.

Samodzielne zmontowanie pozwoli nawet na kilkakrotne zminimalizowanie kosztów w porównaniu z zakupem gotowej drewnianej konstrukcji huśtawki. Warto zatem przed zakupem o tym pomyśleć.

Zestawienie zalet i wad drewnianych huśtawek
 

Zalety

Wady

1) naturalny materiał

2) stabilna konstrukcja

3) możliwość indywidualnego wykonawstwa

4) różne rozwiązania konstrukcyjne

5) możliwość korzystania bez konieczności inwestycji w poduchy

1) konieczność odpowiedniej konserwacji drewna

2) droższe od huśtawek metalowych i plastikowych (ceny od około 800 zł – huśtawki kilkuosobowe)

 

 

Huśtawka z daszkiem

Huśtawka z daszkiem

mgr inż. Zuzanna Buszta

 


Koniecznie zobacz