Jak zbudować tunel foliowy w ogrodzie? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jak zbudować tunel foliowy w ogrodzie? Zobacz!

3,2/5 (275 ocen)

Posiadanie tunelu foliowego w ogrodzie to z pewnością korzystne rozwiązanie wspierające wegetację roślin. Foliowa osłona nie tylko pomaga we wzroście roślin, ale także stanowi doskonałą barierę dla niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jakie kroki podjąć, aby tunel foliowy w ogrodzie należycie spełniają swoją rolę?


Rośliny


Dostosowanie tunelu foliowego do uprawy roślin to podstawa sukcesu. Warto mieć na uwadze, że sprawdzą się tutaj zarówno nowalijki, papryka, pomidory, ale również różnego rodzaju rośliny ozdobne. Pod foliowym tunelem uprawia się rośliny ciepłolubne, dla których zagrożenia nie stanowi narażenie na silne nasłonecznienie.

Szkodliwe działanie intensywnego deszczu czy wiatru, a nawet przymrozków nie będzie na tyle duże, co w przypadku braku foliowej osłony. Tunel jest zatem sprawdzonym rozwiązaniem pozwalającym na wcześniejsze zbiory i szybszy rozwój roślin.

Ważnym parametrem z technicznego punktu widzenia jest dopasowanie rozmiaru tunelu do gabarytów roślin. Z tego względu przed zakupem materiałów do budowy tunelu niezbędne okazuje się określenie jakiego rodzaju rośliny będą osłaniane.


Gdzie?


Zbudowanie tunelu foliowego w ogrodzie wymaga odpowiedniego usytuowania. Tunele foliowe przeważnie lokalizuje się tak, aby miały dostęp do słońca. Dostęp do światła jest niezwykle ważny, dlatego też należy pamiętać, aby foliowa osłona dobrze przepuszczała światło. Niekorzystnym czynnikiem działającym na rośliny, a także na sam tunel jest oczywiście wiatr. Wobec tego nie należy lokalizować osłony w miejscach, które narażone są na działanie silnego wiatru.

Folia na tunel ogrodowy

Folia na tunel ogrodowy


Co będzie potrzebne?


Podstawą konstrukcji tunelu foliowego przeznaczonego do zastosowania w ogrodzie jest oczywiście szkielet nośny. Z czego się go wykonuje? Przeważnie jest nim szkielet metalowy lub wykonany z tworzyw sztucznych. W ostatnim czasie drugi typ cieszy się znacznie większą popularnością. W takim przypadku wykorzystuje się rurki z PCV, których zaletami jest ich niewielki ciężar, prosty montaż i stosunkowo niższa cena. Ponadto trudności nie pojawiają się nawet w momencie zmiany lokalizacji foliowego tunelu – dzięki rurkom z PCV transport tunelu jest stosunkowo prosty.

Drugim niezbędnym materiałem wykorzystywanym do skonstruowania tunelu jest oczywiście folia. Należy tak ją dobrać, aby zostały spełnione warunki rozwoju planowanych roślin.

Rodzaje folii stosowanej do budowy tuneli foliowych w ogrodzie:

  • folia perforowana – zaletą tego rodzaju materiału jest możliwość wymiany powietrza
  • folia nieperforowana – do jednej z podstawowych zalet należy utrzymanie temperatury i wilgotności, co szczególnie korzystnie odpowiada na wymogi roślin ciepłolubnych

 

W praktyce poza wymienionymi powyżej foliami różnicuje się  także je ze względu na trwałość – zgodnie z liczbą sezonów wegetacyjnych. Folie są w stanie zachować swoje właściwości od 2 do 6 sezonów wegetacyjnych. Zaleca się, aby folie były rozkładane na konstrukcji tunelu w okresie 6 miesięcy od daty produkcji, pozwala to na zachowanie właściwości folii. Parametry techniczne folii są różne w stosunku do szerokości, grubości jak i nawinięcia. Większość producentów folii ogrodowych oferuje folie o nietypowych parametrach na indywidualne zamówienia.

Tunel foliowy

Tunel foliowy


Gotowe zestawy montażowe


Samodzielne zbudowanie tunelu foliowego z gotowych elementów nie jest trudne. Zestawy montażowe dostarczane przez producentów tuneli foliowych pozwalają na szybkie i sprawne zbudowanie osłony. W zestawie załączona jest oczywiście instrukcja, która pomaga w montażu. Nie trzeba zatem zatrudniać ekipy fachowców. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz