Jaki tunel ogrodowy warto kupić? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaki tunel ogrodowy warto kupić? Podpowiadamy!

3,1/5 (36 ocen)

Zastąpienie typowej szklarni tunelem foliowym to jeszcze nie wszystko. Pojawia się bowiem kwestia wyboru konstrukcji. Dostępność szerokiej gamy materiałów wbrew pozorom nie ułatwia tego zadania. Warto zatem podjąć trud rozeznania i zdecydowanie się na najkorzystniejszą propozycję.


Uprawa


Chcąc uprawiać rośliny w tunelu ogrodowym trzeba na wstępie przedstawić oczywiście jego możliwości. Niestety nie są one aż tak rozbudowane jak w przypadku typowych szklarni, z których niektórzy korzystają do uprawy roślin także w okresie zimowym.

Podejmując zatem uprawę należy mieć świadomość, że zakup tunelu ogrodowego będzie wiązał się jedynie z produkcją w cieplejszym okresie. Właściwie zagospodarowany tunel foliowy pozwoli na wzrost pomidorów, ogórków czy papryki. Jednak trzeba zastanowić się wcześniej nad przedplonem w postaci sałaty czy rzodkiewki.


Wielkość


Rodzaj i wielkość zaplanowanych upraw znacząco będą wpływały na gabaryty samego tunelu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki którym  dopasuje się osłonę do własnych potrzeb.

Wielkość upraw powinna uwzględniać powierzchnię samej działki. W praktyce zgodnie z regulaminem rodzinnych ogrodów działkowych należy spełnić wymóg, aby powierzchnia zajmowana przez tunel nie przekraczała więcej niż 1/5 powierzchni działki. Ponadto miejsce powinno być słoneczne i pozwalać na zachowanie odległości co najmniej 1,0 m od granicy działki. Dzięki temu korzystanie z tunelu będzie wygodne, a zagospodarowanie przestrzenne zgodne z przyjętymi zasadami. Jeżeli chodzi o wysokość to nie powinna ona przekraczać  3,0 m. Co ważne w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych jeżeli zdecydujemy się również na szklarnię to łączna powierzchnia wraz z tunelem nie powinna przekraczać 1/5 powierzchni działki.

Przykładowe wymiary tuneli foliowych (długość x szerokość x wysokość):

  • 4,00 x 2,20 x 1,90 m
  • 4,00 x 2,00 x 2,00 m
  • 4,50 x 2,00 x 2,25 m
  • 3,00 x 6,00 x 2,00 m
  • 30,00 x 2,00 x 2,00 m
  • 30,00 x 7,00 x 3,00 m


Długość tuneli może być tak naprawdę dowolna, zaś gotowe moduły zwykle posiadają długość 2 lub 2,5 m
Jak zatem widać rozbieżności wymiarowe są znaczne. W zależności od skali uprawy oraz wielkości działki, którą dysponujemy należy dobrać poszczególne wymiary tunelu foliowego.  Oczywiście wraz ze wzrostem gabarytów wzrasta cena, a to z kolei przyczynia się, że dla dużych upraw znacznie częściej decyzja pada na zakup trwalszego rozwiązania, czyli szklarni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz