Jaki tunel ogrodowy warto kupić? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaki tunel ogrodowy warto kupić? Podpowiadamy!

3,1/5 (36 ocen)


Stelaż


Kierując się przede wszystkim względami finansowymi naszą uwagę przyciągną z pewnością stelaże tuneli wykonane z PCV. Są one znacznie tańsze od konstrukcji metalowych. Ponadto łatwo można je zdemontować, nie poświęcając temu zadaniu zbyt dużo czasu. Warto uwzględnić również działanie czynników atmosferycznych, które nie przyczyniają się do korozji rurek wykonanych z tworzywa.

Jeżeli natomiast poszukujemy trwałej i znacznie stabilniejszej konstrukcji to z pewnością odpowiedzią na nasze potrzeby będzie zakup tunelu ze stelażem metalowym. Zazwyczaj rurki mają średnicę 24 lub 25 mm, a grubość około 0,5 mm. Poszczególne elementy są przeważnie ocynkowane, a następnie pomalowane proszkowo. Takie powłoki mają na celu zabezpieczenie materiału przed niszczącym działaniem podwyższonej wilgotności. Pomalowanie proszkowe pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu stelaża na znacznie dłuższy okres użytkowania.


Folia


Równie ważna podczas dokonywania wyboru jest także sama folia. To od niej bowiem uzależniona jest przepuszczalność światła, a także ukształtowanie poziomu temperatury czy wilgotności wewnątrz tunelu. Zasadniczo (w porównaniu ze szklarniami) to właśnie w tunelach foliowych pojawia się podwyższony poziom wilgotności, który wraz z silnym działaniem promieni słonecznych może przyczynić się do oparzeń roślin.

Folie osłaniające rośliny występują najczęściej w wersji perforowanej lub pozbawionej perforacji. Znacznie bardziej korzystna dla roślin jak i ogrodników będzie pierwsza propozycja. Folie perforowane mogą mieć różną gęstość i średnicę otworów, którą należy dopasować do rodzaju planowanych upraw. Warzywa ciepłolubne muszą być osłaniane folią o większej gęstości otworów.

Stosunkowo nowym pomysłem są zielone folie. Wbrew pozorom nie wyróżniają się one tylko kolorem na tle typowych folii perforowanych. Charakteryzują się bowiem dodatkowym wzmocnieniem w postaci specjalnej siatki. To właśnie jej zawdzięczają kolor. Są one foliami kilkusezonowymi – mogą różnić się ceną w porównaniu ze stosowanymi dotąd materiałami. Siatkowe wzmocnienie nie przyczynia się do powstania przetarć czy rozdarć – zatem w przypadku chęci prowadzenia wielosezonowych upraw nie należy pomijać folii zielonych.


Konserwacja


Z tunelami ogrodowymi powiązana jest oczywiście ich konserwacja. Wbrew pozorom nie zawsze przebiega ona tak samo. W przypadku mocniejszych folii można uniknąć dodatkowego łatania. Jednak nie zawsze folia ochronna pozbawiona jest uszkodzeń (wtedy niezbędne okaże się użycie zgrzewarki elektrycznej i uzupełnienie ewentualnych ubytków).

Wysokiej jakości tunel foliowy kupisz tutaj

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz