Szklarnia ze starych okien - ciekawa propozycja dla każdego ogrodnika

Jesteś tutaj:

Szklarnia ze starych okien - ciekawa propozycja dla każdego ogrodnika

3,2/5 (144 ocen)

Atrakcyjna pod względem ceny i czasu montażu – tak z pewnością można określić szklarnię wykonaną z używanych wcześniej okien. Czym jeszcze charakteryzuje się tego typu szklarnia ogrodowa?


Zastosowanie okien


Wbrew pozorom budowanie szklarni ogrodowych z powtórnym wykorzystaniem stolarki okiennej jest bardzo powszechne. Decydując się na tą niekosztowną propozycję nie należy jednak stosować okien, których drewniane ramy są spróchniałe i zniszczone, a szyby spękane. Takie uszkodzenia nie przyczynią się do stworzenia konstrukcji, która będzie stanowiła osłonę i gwarantowała wzrost kwiatów lub warzyw. Trzeba zatem wykorzystać okna zapewniające wytworzenie właściwego mikroklimatu wewnątrz szklarni, dostarczając uprawom światła.


Wykonanie


Nieskomplikowany zakres prac przyczynia się do pozytywnego odbioru i szerokiego zainteresowania tzw. szklarniami z odzysku. Jednak same okna nie wystarczą do jej zbudowania. Najprostsze szklarnie są pozbawione fundamentów, ale chcąc zapewnić lepsze przenoszenie obciążeń, a równocześnie uniknąć zniszczenia szklarni w czasie wiatru,  nie warto z fundamentów rezygnować. Do wykonania ich pod ścianami szklarni można wykorzystać chociażby silikatowe bloczki. Fundamenty nie będą zatem głębokie.

Zastosowanie starych okien sprowadza się przeważnie do budowy ścian szklarni. Chociaż w praktyce zdarza się również, że i dach wykonany jest z odzyskanej  stolarki okiennej.

Bryły szklarni różnią się pomiędzy sobą i wcale nie muszą sprowadzać się do prostopadłościanów. Dwuspadowy dach szklarni jest również atrakcyjny pod innym względem. Wykorzystanie okien pozwala bowiem na wykonanie otwieranego zadaszenia.

Aby konstrukcja szklarni była stabilna należy przygotować i zamontować wcześniej szkielet, czyli stelaż ścian i dachu. Ułatwi on zamontowanie ram i pozwoli na ich podparcie. Najczęściej szkielety wykonuje się jako drewniane (np. z listewek). Inną propozycją są oczywiście stelaże metalowe. Każdy z nich należy przygotować do zakładanej roli – impregnacja ze względów praktycznych okazuje się zatem niezbędna. Przydadzą się preparaty ochronne i impregnaty antykorozyjne.  Niewielkie konstrukcje nie wymagają dodatkowych słupków.

Do budowy najprostszych pod względem wykonania szklarni wykorzystuje się również folię. Stanowi ona przeważnie zakrycie ścian szczytowych lub dachu i uzupełnia przeszklenia ze starych okien. Jednak pod względem praktycznym jak i estetycznym całościowe wykonanie szklarni z odzyskanych okien jest znacznie bardziej korzystne.


Zalety

 

  • Możliwość ponownego wykorzystania starych okien
  • Niskie nakłady finansowe
  • Nieskomplikowany zakres prac montażowych – możliwość samodzielnego wykonania
  • Możliwość uzyskania różnych gabarytów szklarni
  • Oryginalna propozycja dla ogrodników niebojących się wyzwań

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz