Jak efektownie i praktycznie zagospodarować ogród? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak efektownie i praktycznie zagospodarować ogród? Podpowiadamy!

3,7/5 (33 ocen)

Zagospodarowanie ogrodu to zadanie, którego realizacja wymaga uwzględnienia aspektów użytkowych  i estetycznych. Kiedy pomysł na przydomowy ogród będzie sprawdzonym rozwiązaniem?

Nadanie określonego charakteru ogrodowi znajdującemu się wokół domu w dużej mierze wiąże się z indywidualnym podejściem do sprawy. Chodzi tutaj zarówno o wielkość ogrodu, jego ukształtowanie i otoczenie. Jednak pomimo tego warto skorzystać z kilku porad, dzięki którym aranżacja ogrodu będzie ciekawa, ale i praktyczna. Warto zatem spojrzeć na poszczególne części ogrodu.


Ścieżki


Nawet najmniejszy ogród wymaga przemyślanej lokalizacji ścieżek. To właśnie one przyczyniają się do funkcjonalności ogrodu. Trzeba pamiętać, że zagrożenie dla wygodnego korzystania ze ścieżek stanowią korzenie drzew. Z tego względu najlepiej oddalić ścieżki od planowanych lub istniejących drzew.

Istotny zarówno z praktycznego jak i estetycznego punktu widzenia jest również kształt ścieżki. Decydując się na konkretną formę należy mieć na uwadze widok ogrodu w planie. Proste układy ogrodowych alejek będą doskonałą odpowiedzią na wymogi nowoczesnego ogrodu.

Wybór pojawia się także w przypadku rodzaju nawierzchni. Należy dopasować ją do otoczenia (pod pojęciem, którego rozumie się nie tylko widniejący przed domem podjazd czy elewację, ale także planowane wyposażenie ogrodu). Najchętniej wybierana jest brukowa kostka kamienna lub betonowa, ale i nawierzchnie drewniane.

Ścieżka ogrodowa

Ścieżka ogrodowa


Nie tylko rabaty


W większości ogrodów pojawiają się rabaty. Nie można odmówić im uroku, ponieważ podwyższają walory estetyczne ogrodu. Znacznie częściej od rabat warzywnych tworzone są rabaty kwiatowe, których rośliny ozdobne sadzone są na jednym lub kilku poziomach – wykorzystując naturalne nasypy.

Można pomyśleć także o połączeniu dwóch rodzajów rabat tworząc zupełnie nowy ogród, łączący uprawę kwiatów i warzyw. Jedną z propozycji jest również wykorzystanie skrzyń, pojemników i donic. Charakter donic należy dopasować do nawierzchni ścieżek czy wyglądu parapetów okiennych. Warto pamiętać, że jeden rodzaj materiału, z którego wykonane są poszczególne pojemniki na rośliny, przyczyni się do optycznego uporządkowania ogrodu. Materiały ceramiczne znacznie ocieplą otoczenie ogrodu, natomiast duże kamienne bądź betonowe donice pozwolą na zachowanie eleganckiego stylu.

Lokalizując rabaty lub donice trzeba pomyśleć o ładzie przestrzennym. Nadmierne wyposażenie ogrodu nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. W przypadku szeregu wątpliwości warto skorzystać z porad architekta krajobrazu.

Ogród kwiatowy

Ogród kwiatowy


Oczko wodne


Byłoby niewątpliwym błędem odradzanie budowy oczek wodnych w średniej wielkości ogrodach. Oczka wodne pozwalają bowiem na urozmaicenie „wyposażenia” ogrodu. Owszem ich wielkość powinna być zaprojektowana zgodnie z powierzchnią terenu, którą dysponujemy.

Przeważnie oczka wodne mają nieregularne obrysy, dzięki którym odzwierciedlają naturalny charakter zbiorników wodnych. Oczka wodne w ogrodzie to jeden z licznych pomysłów pozwalających na zapewnienie warunków sprzyjających wypoczynkowi w otoczeniu przydomowej natury. Ich wybudowanie niesie za sobą szereg zalet, ale i wad (np. koszty związane z eksploatacją – wymiana wody, uzupełnianie jej podczas susz). Zbiornik należy zlokalizować uwzględniając bezpieczeństwo najmłodszych, nasłonecznienie czy lokalizację drzew i istniejących pod gruntem instalacji.

Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie


Taras


W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się projektowane  w częściach ogrodowych tarasy ziemne. Można zatem pomyśleć o wyniesionym tarasie umożliwiającym wygodne spędzanie wolnego czasu w towarzystwie najbliższych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz