Jak efektownie i praktycznie zagospodarować ogród? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak efektownie i praktycznie zagospodarować ogród? Podpowiadamy!

3,7/5 (33 ocen)

Zarówno budowa oczka wodnego jak i wyniesionego tarasu stawia znacznie większe wymogi niż wyłączne zasadzenie trawy. Jednak zalety posiadania tarasu są na tyle duże, że z pewnością rekompensują siły i nakłady finansowe związane z jego budową.

Praktyczne zagospodarowanie ogrodu wymusza stworzenie tarasu, ponieważ dzięki niemu zaciera się z pewnością granica pomiędzy sztucznym elementem w postaci budynku, a naturalnym środowiskiem czyli ogrodem. Zaleca się, aby nawierzchnia tarasu współgrała z nawierzchniami ścieżek. Stąd powszechnymi materiałami nawierzchni tarasowych są nawierzchnie kamienne, gruntowe bądź deski kompozytowe.

Sam taras nie będzie należycie spełniał swoich funkcji, kiedy zabraknie wyposażenia w postaci ogrodowego grilla czy mebli ogrodowych. Najchętniej wybieranymi meblami ogrodowymi są zestawy wypoczynkowe wykonane z drewna lub rattanu. Siedziska uzupełnione poduchami to trend zapewniający komfort użytkowania mebli podczas wypoczynku.

Ogród kwiatowy

Ogród kwiatowy


Miejsce do zabawy


Ogród staje się także rajem dla milusińskich. Warunkiem jest oczywiście takie zagospodarowanie terenu, aby również i najmłodsi mogli czerpać korzyści z przydomowego ogrodu.

Decydując się na piaskownicę czy huśtawkę bez wątpienia należy pomyśleć o bezpieczeństwie dziecka. Warto zainwestować w naturalny materiał jakim jest drewno, ponieważ zadbamy nie tylko o rozrywkę, ale również walory wizualne. Wydzielenie strefy zabawy dla dzieci pozwoli na uniknięcie ewentualnych zniszczeń w częściach reprezentacyjnych ogrodu.

Sprawdzony pomysł na ogród to przede wszystkim zróżnicowanie poszczególnych stref i dbałość o szczegół, ponieważ to także i on może całkowicie odmienić postrzeganie ogrodu przez pryzmat ładu przestrzennego, przytulności i praktyczności zagospodarowania.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz