Latarnie ogrodowe - jaką wybrać? Przegląd i rodzaje

Jesteś tutaj:

Latarnie ogrodowe - jaką wybrać? Przegląd i rodzaje

3,9/5 (13 ocen)

Jak w domu, tak i w ogrodzie sztuczne oświetlenie pozwala na spędzanie wolnego czasu przy książce czy herbacie w niezupełnej ciemności. Nastrój zapewnić mogą nie tylko świece, ale również znajdujące się na terenie posesji latarnie.


Zastosowanie


Lampy określane mianem latarni ogrodowych są w stanie wydobyć z otoczenia piękno także nocą. Są oświetleniem funkcjonalnym, dlatego znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku przydomowych ogrodów.

Powszechnie latarnie dostrzega się także w parkach, w otoczeniu alei, dróg i chodników. To właśnie tam zazwyczaj ich forma jest prosta i pozbawiona dodatkowych detali ozdobnych. Tego w zupełności nie można powiedzieć o latarniach widniejących w ogrodach, stanowiących ich doskonałą ozdobę i zapewniających pożądane oświetlenie po zmroku.

Latarnie przed domem

Latarnie przed domem


Budowa


Konstrukcja typowej latarni ogrodowej zasilanej energią elektryczną składa się z tzw. słupka oraz klosza. Słupek latarni stanowi część podtrzymującą klosz – zatem niezbędne jest, aby charakteryzował się stabilną podstawą. Latarnie są wysokim typem lamp ogrodowych. Ich wysokość całkowita może przekraczać nawet 4,00 m.

Klosze latarni ogrodowych wykonywane są przeważnie ze szkła przezroczystego lub mlecznego, które zapewnia rozpraszanie się światła. Lokalizując latarnię w przydomowym ogrodzie należy pamiętać, aby oświetliła stosunkowo dużą powierzchnię ogrodu.

Latarnia w ogrodzie

Latarnia w ogrodzie


Rodzaje materiałów


Zakup latarni ogrodowej wiąże się z wyborem w zakresie dostępnych materiałów. Najbardziej stylowymi propozycjami są oczywiście lampy żeliwne. Jednak ze względu na zagrożenie procesem korozji nie są one już tak często wybierane jak dawniej. Żeliwo, z którego wykonana jest konstrukcja latarni, zabezpiecza się przed rdzą specjalnymi farbami antykorozyjnymi. Powszechnie korzysta się także z procesu malowania proszkowego. Żeliwne latarnie doskonale uzupełniają nie tylko gustowne ogrody, ale także zabytkowe skwery czy ulice.

Innym popularnym materiałem wykorzystywanym do budowy konstrukcji latarni jest oczywiście aluminium. Jego przewagą nad żeliwem jest niewątpliwie większa odporność na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto latarnie aluminiowe są lżejsze od latarni żeliwnych. Jednak nie oznacza to, że zagrożenie dla nich stanowi chociażby wiejący wiatr. Jedną z często wymienianych zalet jest także stosunkowo prosty montaż i późniejszy ewentualny demontaż latarni. Wielu użytkowników wybrało tego typu latarnie także ze względu na możliwość anodowania słupa na dowolny kolor. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz