Budka dla ptaków w naszym ogrodzie

Jesteś tutaj:

Budka dla ptaków w naszym ogrodzie

3,5/5 (38 ocen)

Ciekawym sposobem na stworzenie możliwości obcowania z przyrodą jest zbudowanie budki dla ptaków w ogrodzie lub w pobliżu domu. Taka lekcja przyrody nie może równać się książką, czy z zajęciami w klasie. Dzieci, a także rodzice mogą obserwować, jak ptaszki wprowadzają się do budki, jak wiją gniazdo i karmią pisklaki. Budka dla ptaków sprawi prawdziwą frajdę dzieciom, a przy okazji pomożemy ptakom, którym coraz trudniej znaleźć sobie miejsce zamieszkania.

Musimy sobie zdawać sprawę, że codziennie znikają z Ziemi hektary zieleni, które jednocześnie były domami dla ptaków.

Niestety, ingerencja człowieka w środowisko naturalne sprawiła, że coraz więcej gatunków ptaków jest zagrożonych wyginięciem. Nie ignorujmy naszych małych, ćwierkających przyjaciół, którzy zresztą pozytywnie wpływają na otoczenie człowieka. Jeżeli przeszkadzają Ci komary i denerwują muchy, możesz się ich łatwo pozbyć, budując właśnie budkę dla ptaków. Ptaki są smakoszami, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju owady, robaki i insekty, np. muchy, pająki, komary czy dżdżownice. Zbudujmy budkę dla ptaków, a nasi nieproszeni goście szybko znikną.


Jak budka lęgowa powinna być skonstruowana?


• Po pierwsze budka lęgowa powinna być dostosowana do gatunku ptaka, dla którego tę budkę budujemy. W budce mogą zamieszkać tylko niektóre gatunki ptaków, np.  wróble, szpaki, kowaliki, sikory, pleszki, jerzyki, krętogłowy, gągoły czy płomykówki. Każdy z tych ptaków ma inne preferencje jeżeli chodzi np. o rozmiar budki. W intrenecie możemy znaleźć mnóstwo informacji na temat tego, na jakiej wysokości wieszać budki i w jakim rozmiarze je budować.


• Powinniśmy również zadbać o to, żeby budka była bezpieczna i chroniła ptaki przed potencjalnymi drapieżnikami. Najlepszym rozwiązaniem jest budka z przedłużonym przodem, która skutecznie zabezpiecza przez atakiem srok. Co więcej, nie powinno się zawieszać patyczka przed otworem budki dlatego, że dzięki niemu drapieżnik łatwo dostanie się do środka. Jeżeli mamy problem z kotami, które penetrują gniazda ptaków, powinniśmy obwinąć pień filią albo otoczyć blachą, co utrudni napastnikom wspinanie się na drzewo.

• Budka lęgowa powinna być otwierana, tak aby można było ją od czasu do czasu porządkować. Budkę najlepiej czyścić w drugiej połowie października, po zakończeniu okresu lęgowego. Stare gniazda i pozostałości po ptakach trzeba usunąć.

• Zaleca się skręcanie budki za pomocą drewnianych wkrętów, a nie gwoździ, dzięki czemu do budki nie dostanie się wilgoć.

Budka dla ptaków

Budka dla ptaków

Kiedy wieszać budki?


• Budki można wieszać o każdej porze roku, jednak większość ptaków zasiedla budki w okresie wiosennym, tzn. od  marca do czerwca. Możemy jednak wieszać również budkę po sezonie lęgowym. Ptaki przed odlotem do ciepłych krajów na pewno wypatrzą budkę i powrócą do niej na wiosnę. W okresie zimowym natomiast, budka służy przede wszystkim jako schronienie na noc, np. dla wróbli.

Budki dla ptaków

Budki dla ptaków

czytaj dalej...

Koniecznie zobacz