Budowa budy dla psa - ważne wskazówki

Jesteś tutaj:

Budowa budy dla psa - ważne wskazówki

3,2/5 (265 ocen)

Nasi czworonożni przyjaciele podobnie jak i my sami potrzebują zapewnienia odpowiednich warunków bytowania. Trzeba o tym szczególnie  pamiętać podczas samodzielnej budowy budy. Jakie kroki należy podjąć?


Buda, a pies


Komfort pupila podczas przebywania w budzie i równoczesne zapewnienie jego bezpieczeństwa to podstawowe czynniki brane pod uwagę podczas projektowania. Oprócz nich nie można również pominąć względów estetycznych, dzięki którym buda zyskuje znacznie więcej zalet.

W związku z powyższym przed budową rozważa się:

  • kubaturę budy, dopasowaną do wielkości psa
  • powierzchnię odpowiedniego wybiegu


Kubatura


Bez względu na użyte do budowy materiały buda dla psa musi mieć odpowiednią kubaturę. Pominięcie wielkości psa, a kierowanie się wyłącznie własnym przekonaniem nie będzie korzystne dla czworonoga. Jeżeli leżący pies będzie mniejszy o około 20 cm od szerokości zaprojektowanej budy to z pewnością minimalne wymogi zapewniające komfort będą zachowane. Podobnie wygląda to w przypadku wysokości projektowanej konstrukcji.


Wybieg


Z praktycznego punktu widzenia to nie tylko buda decyduje o szczęściu czworonoga. Zapewni je także właściwie zaprojektowany wybieg. Jeżeli jego powierzchnia jest niewielka to z pewnością nie będzie się nadawał do stałego przebywania psa. Ogrodzone wybiegi o małej powierzchni sprawdzają się wyłącznie jako tymczasowe miejsca odizolowania psa od pozostałej części otoczenia.

Drewniana buda dla psa pokryta gontem

Drewniana buda dla psa pokryta gontem


Gdzie?


Budowa budy dla psa wiąże się także z wyborem lokalizacji. Najlepiej umieścić ją w takim miejscu, aby zagrożenia nie stanowiły intensywne promieniowanie słoneczne czy podmuchy wiatru. Cień zapewniony przez znajdujące się w pobliżu drzewo będzie jak najbardziej trafnym rozwiązaniem.


Materiały


Oczywiście buda budzie nie równa. W praktyce spotyka się zatem budy zróżnicowane nie tylko ze względu na wielkość czy rozbudowanie konstrukcji. Istotnym parametrem jest także materiał wykorzystany do budowy budy dla psa.

Sprawdzonymi propozycjami są:

- szkieletowa konstrukcja drewniana z wypełnieniem z desek
- szkieletowa konstrukcja drewniana pokryta płytą MDF


Z ociepleniem czy bez?


Chcąc wybudować budę dla psa z pewnością trzeba się zastanowić nad jej ociepleniem. Wykonuje się je (podobnie jak w przypadku konstrukcji budynków mieszkalnych) z wełny mineralnej lub ze styropianu. Ułożenie warstwy ocieplającej, która jest pozbawiona dodatkowego zabezpieczenia nie przynosi pożądanych rezultatów. Psy bardzo szybko są w stanie ją zniszczyć, a widoczna na podwórkach wełna mineralna czy styropian to doskonałe tego potwierdzenie.

Ocieplenie budy dla psa jest wymagane przede wszystkim wtedy, kiedy pies stale przebywa poza domem jego właścicieli. Warstwa ocieplenia w budzie pozwala przetrwać czworonogom (niełatwy także i dla nich) zimowy czas.

Drewniana buda dla psa

Drewniana buda dla psa


Samodzielna budowa


1. Przede wszystkim buda dla psa musi być wyniesiona ponad poziom terenu, umożliwiając swobodny odpływ wody deszczowej. Posadowienie budy bezpośrednio na gruncie nie sprawdza się w praktyce. Z tego względu ustawienie jej na cegłach bądź belkach drewnianych pozwala na zapewnienie komfortu podczas użytkowania, a równocześnie na wydłużenie trwałości konstrukcji. Wysokość podestu należy dostosować do wielkości psa – zbyt wysoki podest nie będzie dla małego psa wygodny w użytkowaniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz