Podgrzewany podjazd do garażu

Jesteś tutaj:

Podgrzewany podjazd do garażu

3,1/5 (45 ocen)

Instalacja przeciwoblodzeniowa jest wygodnym rozwiązaniem, które  ułatwia korzystanie z podjazdu podczas zimy. Dzięki niej śnieg i niskie temperatury nie będą stanowiły zagrożenia, a codzienne, kłopotliwe odśnieżanie zostanie wyeliminowane. Co warto wiedzieć o podgrzewanych podjazdach?


Planowanie


O podgrzewaniu podjazdu warto pomyśleć już na etapie projektowania. Pomimo tego, ze nie pojawiają się ograniczenia ze względu na wybrany rodzaj warstwy ścieralnej nawierzchni to z pewnością korzystną decyzją będzie wcześniejsze zaplanowanie instalacji.

W praktyce najczęściej nawierzchnie podjazdów wykonuje się z kostki brukowej lub z betonu. Zarówno kostka, asfalt jak i beton nie przyczynią się do braku możliwości wykonania instalacji przeciwoblodzeniowej. Jednak ze względu na koszty należy już na etapie projektowania zdecydować się na podgrzewany podjazd.


Instalacja elektryczna


Przygotowanie podłoża

Instalacja przeciwoblodzeniowa stawia wymogi. Z tego właśnie względu należy zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie podłoża, ponieważ to właśnie w nim będą układane kable lub maty.

Podłoże przed montażem instalacji powinno być:

  • wcześniej wyrównane
  • uzbrojone

W zależności od zaprojektowanej konstrukcji podjazdu przyjmuje się dla kabli różne głębokości układania.
 

Rodzaj nawierzchni

Układanie kabla

Betonowa

na głębokości około 60 mm

Asfaltowa

w podbudowie z chudego betonu

 

Odstępy

Układanie kabli grzejnych nie zawsze wygląda tak samo. Na instalację podgrzewającą podjazd wpływa bowiem natężenie ruchu. Dlatego też  w przypadku domów jednorodzinnych można znacznie ograniczyć koszty decydując się na częściowe podgrzewanie. Strategicznymi punktami są przeważnie: linia wjazdu i główne wejście.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku podjazdów, gdzie natężenie ruchu jest istotnie większe bądź wymiary podjazdu znacznie przekraczają typowe powierzchnie. Częściowe podgrzewanie może okazać się niewystarczające, dlatego należy zaprojektować system ogrzewania pod całym podjazdem. Przełoży się to oczywiście na koszty. Jednak pożądane efekty zostaną osiągnięte.


Charakterystyka instalacji

Jak się łatwo domyśleć zasada działania instalacji przeciwoblodzeniowej będzie bardzo podobna do działania instalacji ogrzewania podłogowego. Zatem można skorzystać z montażu kabli grzejnych lub specjalnych mat, które będą roztapiały znajdujący się na podjeździe lód czy śnieg.

Kable

Przewody grzejne pełnią rolę przewodów rozprowadzających ciepło. Kable dostępne są nie tylko o zróżnicowanych długościach, ale i mocach. Zatem ważne jest sprecyzowanie mocy grzewczej, która powinna przypadać na 1m2 podjazdu. Bezpośredni wpływ na wartość mocy grzewczej będzie wywierał oczywiście klimat. Im większa będzie minimalna temperatura zewnętrzna tym wartość mocy grzewczej będzie wzrastała. W związku z tym wszędzie tam, gdzie panuje sroga zima moc grzejna przewodów będzie musiała być większa.

Podział przewodów grzejnych:

  • zmiennooporowe – ich moc grzejna uzależniona jest od warunków zewnętrznych
  • stałooporowe – trwałe rozwiązanie ze stałą mocą grzejną

Zazwyczaj orientacyjna moc grzewcza, która przypada na 1m2 podjazdu wynosi około 300 W/m2. Podobnie wygląda to w przypadku dróg dojazdowych czy chodników. Różnica pojawia się w odniesieniu do schodów pozbawionych izolacji. Wtedy wartość mocy grzewczej wzrasta nawet do 400 W/m2.

Podgrzewany podjazd do garażu

 

Maty

Ogrzewanie podjazdów nie musi wykorzystywać wyłącznie przewodów grzejnych w postaci kabli. Wartym uwagi rozwiązaniem jest zastosowanie mat grzejnych. Maty grzejne mają przewagę nad kablami przede wszystkim ze względu na czas montażu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz