- 1/2
- Następne
Szacunkowy czas montażu instalacji przeciwoblodzeniowej z wykorzystaniem mat grzejnych skraca się nawet 6-krotnie w porównaniu z kablami grzejnymi. Jednak należy pamiętać o kształcie podjazdu, dla którego przeznaczone są maty grzejne – kształty prostokątne. W przypadku kształtów nieregularnych z pewnością znacznie bardziej korzystne okazują się typowe kable grzejne.
Na rynku dostępne są zestawy z różnymi matami pod względem:
- szerokości
- jedno- lub dwustronnego zasilania
Sterowanie
O konieczności podgrzewania podjazdu nie trzeba już decydować każdorazowo. Nowoczesne systemy instalacji przeciwoblodzeniowej pozwalają na automatyczne sterowanie systemem, co przyczynia się do jeszcze większej wygody. Regulatory temperatury i wilgotności są podstawą sprawnego funkcjonowania systemu sterującego. Automatyczne sterowanie nie jest jednak rozwiązaniem koniecznym. Ze względu na zmniejszenie kosztów można z niego zrezygnować. W takim przypadku instalację grzewczą uruchamia się w nocy przed zapowiadanym śniegiem. Samodzielna kontrola stanu pogody z pewnością nie jest w takim stopniu uciążliwa jak odśnieżanie podjazdu.
Koszty
Instalacja przeciwoblodzeniowa nie jest tanim sposobem na uzyskanie zimowej wygody. Koszty jednostkowe uzależnione są od wielkości instalacji. Średnio wynoszą one około 400 zł/m2. Trzeba także doliczyć koszty podczas bezpośredniej eksploatacji. Są one jednak niewielkie w porównaniu z kosztami jednostkowymi wykonania instalacji.
Ocena podgrzewanego podjazdu
Zalety |
Wady |
|
|