Maty grzejne - wewnętrzne, zewnętrzne i instalacja

Jesteś tutaj:

Maty grzejne - wewnętrzne, zewnętrzne i instalacja

3/5 (5 ocen)

Nowoczesne rozwiązania instalacji grzewczych kuszą nie jednego. Zachęcają nie tylko zapewnieniem komfortu cieplnego, ale i wygody. Bez wątpienia ciekawą propozycją są maty grzejne, które znajdują zastosowanie we wnętrzach jak i zewnętrznych odsłonach domu. Co warto wiedzieć o matach grzejnych?
 

Maty wewnętrzne
 

Maty grzejne, z których coraz częściej korzysta się we wnętrzach, niewątpliwie związane są z ogrzewaniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o elektryczne ogrzewania podłogowe. Szczególnie polecane w przypadku salonów, kuchni czy łazienek, gdzie kamienna podłoga może być ciepła. Dzieje się tak właśnie dzięki zastosowaniu mat grzejnych.

Grubość wewnętrznych mat grzejnych nie przekracza przeważnie 5 mm. Równocześnie producenci zaznaczają, że długość takich mat może przekraczać 24 m. Maty wewnętrzne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim mocami. Moce ściśle uzależnione są od pokrycia podłogi. Mniejsze moce przeznaczone są dla wykładzin, natomiast większe dla posadzek wykonanych z kamienia.

Niezbędnymi elementami przy montażu mat grzejnych są oczywiście czujniki podłogowe. Taka instalacja jest zatem rozwiązaniem kontrolowanym, a w związku z tym opłacalnym pod względem ekonomicznym.


Instalacja
 

Warto wiedzieć, że instalacja mat grzejnych wewnętrznych nie jest skomplikowana, aczkolwiek wymaga precyzji i niezbędnej wiedzy.

Podstawową czynnością jest instalacja w podłożu czujnika. To on umożliwi kontrolowanie temperatury. Następnie przechodzi się do przyklejania maty grzejnej na podłoże. Należy pamiętać, ze podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować.

Po przyklejeniu mat grzejnych wewnętrznych do podłoża trzeba odpowiednio wypoziomować podłoże. W tym celu wykorzystuje się chociażby warstwy kleju czy specjalnych mas. Dzięki nim podłoże będzie przygotowane chociażby do kładzenia płytek.

Maty grzejne nie zawsze idealnie wkomponują się w ogrzewaną powierzchnię. W związku z tym należy je docinać. Producenci zwracają uwagę, że należy przycinać siatkę, a nie kable.
 

Maty zewnętrzne
 

Stosowanie mat grzejnych nie ogranicza się jedynie do wewnętrznego ogrzewania podłogowego. Wspomniano już o tym na początku artykułu. W ostatnim czasie popularność zyskują maty grzejne do zastosowań zewnętrznych. Dlaczego?

Maty dachowe

Ciekawą propozycją producentów są oczywiście maty dachowe. Przystosowane są one do zastosowania zewnętrznego. Dlatego są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV.

Maty dachowe charakteryzują się kablami, które są odpowiednio wzmocnione. Mocuje się do powierzchni dachu. Dzięki temu nie straszny będzie już śnieg. Nie będzie bowiem zalegał on na powierzchni dachowej, zagrażając bezpieczeństwu.

Maty grzejne dachowe to przede wszystkim zróżnicowane wymiary, dlatego można je stosować nawet w przypadku dużych powierzchni. Oprócz tego można wybrać maty zasilane jednostronnie lub dwustronnie. Maty dachowe nie muszą być mocowane na stałe. Można bowiem zwijać je po sezonie zimowym.

Maty do zjazdów, parkingów

W okresie zimowym niewątpliwie problem stanowi zalegający na zjazdach do garaży, chodnikach czy parkingach śnieg. Dzięki matom grzejnym przeznaczonym do zastosowania zewnętrznego można pozbyć się tych problemów raz na zawsze. Kłopoty wiążą się nie tylko z koniecznością odśnieżania, ale także z powstałym oblodzenim.

Tego rodzaj maty układa się na podsypce piaskowo-cementowej. Można zalać je również masą betonową. Podobnie jak maty grzejne przeznaczone do zastosowania na dachach tak i te mogą być jednostronnie lub dwustronnie zasilane. W zależności d rodzaju maty spotyka się różne rozstawy pomiędzy przewodami.

Moc mat grzejnych przeznaczonych do ogrzewania zjazdów czy parkingów wynosi 300 W/m2.
 

Sterowanie
 

W przypadku mat grzejnych niezwykle ważne jest sterowanie nimi. Zarówno chodzi tutaj o maty wewnętrzne jak i zewnętrze. Jednak warto podkreślić tutaj sterowanie matami zewnętrznymi.

Nieodzownym elementem jest tutaj oczywiście sterownik. To właśnie na nim wyświetla się temperatura i wilgotność gruntu. Jest to zatem rozwiązanie energooszczędne, gdyż jedynie pomiar temperatury na pewno nie okazałby się tak korzystny jak w przypadku temperatury i wilgotności.

Sterowanie automatyczne jak najbardziej daje możliwość regulacji. Sterowanie matami grzejnymi nie przysparza zatem problemów, a wręcz przeciwnie jest sporym ułatwieniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz