Wodne ogrzewanie podłogowe - warte uwagi?

Jesteś tutaj:

Wodne ogrzewanie podłogowe - warte uwagi?

3,6/5 (14 ocen)

Kolokwialnie nazywane podłogówką zapewnia odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu. Chodzi oczywiście o ogrzewanie podłogowe, które występuje w dwóch podstawowych wersjach – elektrycznej i wodnej. Kiedy warto zdecydować się na wodne ogrzewanie podłogowe?
 

Rurowe
 

Zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne jak i wodne jest ogrzewaniem opartym na funkcjonowaniu sieci rur. Powierzchnia podłogi stanowi granicę, pod którą znajdują się rury.

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga szczególnego zatroszczenia się o podłoże. Musi być ono wyrównane i pozbawione zanieczyszczeń. Znacznie większy nacisk na podłoże odnosi się do ogrzewania wodnego niż elektrycznego. Ogrzewanie wodne jest zatem w tym zakresie znacznie bardziej wymagające.

Ponadto podkreśla się rolę ułożonej izolacji termicznej, która musi przylegać do podłoża. Dzięki temu funkcjonowanie rur nie będzie ograniczone, a rury nie będą pękać.

Wodne ogrzewanie podłogowe może wykorzystywać trzy podstawowe rodzaje rur:
 

  • PE – X – wykonane z polietylenu sieciowanego,
  • PP – wykonane z polipropylenu,
  • PB – wykonane z polibutylenu.


Oprócz tego rury do wodnego ogrzewania podłogowego wykonuje się z tworzyw sztucznych i aluminium.

Układanie rur zazwyczaj związane jest z tworzeniem tzw. wężownicy:
 

  • meandrowej,
  • pętlowej.
     


Zabudowa
 

Montaż rur wodnego ogrzewania podłogowego nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby zabudowy.

Mokra

Podstawowym założeniem tego rodzaju zabudowy jest montaż rur ogrzewania bezpośrednio na izolacji. Następnie po zamontowaniu rur niezbędna okazuje się wylewka betonowa.

Sucha

Innym sposobem jest przeprowadzenie tzw. suchej zabudowy. Polega ona na wykonaniu w izolacji tzw. rowków. To właśnie  w te rowki wprowadza się rury instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

W przeciwieństwie do zabudowy mokrej nie wykonuje się wylewki betonowej. Po umieszczeniu rur w przygotowanych wcześniej rowkach możliwe jest bezpośrednie ułożenie materiału podłogowego.

Ten sposób zabudowy jest przeznaczony przede wszystkim dla stropów drewnianych, gdzie szczególną uwagę zwraca się na obciążenia, które w omawianym przypadku są znacznie niższe.

Rury kupuje się w zwojach

Rury kupuje się w zwojach

Dylatacje
 

Niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu wodnego ogrzewania podłogowego okazuje się wykonanie dylatacji. Dylatacje to inaczej ujmując szczeliny o minimalnej szerokości 5 mm.

Dylatacje wykonuje się przede wszystkim wzdłuż ścian, słupów czy otworów występujących w przegrodzie. Dodatkowe dylatacje wykonuje się w pomieszczeniach o dużych powierzchniach.

Cel wykonania dylatacji to przede wszystkim unikanie naprężeń na załamaniach. Dzięki dylatacjom nie powstają spękania podczas odkształceń temperaturowych. Ważne jest zatem uwzględnienie temperatury ogrzewania podłogowe i prawidłowa odpowiedź instalatorów na powstające oddziaływania.
 

Jakie posadzki?
 

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest oczywiście pytanie o materiał podłogowy. Przede wszystkim trzeba odnieść się do przewodności cieplnej, którą powinna charakteryzować się podłoga. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz