Wodne ogrzewanie podłogowe - warte uwagi?

Jesteś tutaj:

Wodne ogrzewanie podłogowe - warte uwagi?

3,6/5 (13 ocen)

Bardzo często w przypadku ogrzewania podłogowego wykonuje się posadzkę z płytek ceramicznych lub z materiałów kamiennych. Stąd też ogrzewanie podłogowe staje się sprawdzonym rozwiązaniem chociażby w kuchniach, łazienkach czy salonie z tego typu posadzką.

Inne materiały podłogowe powinny uwzględniać wpływ temperatury pochodzącej z ogrzewania podłogowego. Wtedy również mogą być z pewnością wykorzystane. Zatem oprócz materiałów ceramicznych czy kamiennych posadzki z paneli podłogowych nie należą do rzadkości.

Zaznacza się, że grubość posadzki drewnianej przeznaczonej do tego rodzaju ogrzewania powinna wynosić poniżej 1 cm.

Układanie rur ogrzewania podłogowego

Układanie rur ogrzewania podłogowego

Temperatura podłogi
 

Wodne ogrzewanie podłogowe wymusza także zainteresowanie temperaturą podłogi. Zasadniczo temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29 °C. W miejscach występowania otworów okiennych może być nieco wyższa i dochodzić do 33 °C. Wytyczne dotyczą podłogowego ogrzewania wodnego i elektrycznego.

Wpływ na temperaturę podłogi ma przede wszystkim sposób ułożenia rur ogrzewania oraz temperatura wody zasilającej ogrzewanie. Te dwa czynniki zasadniczo wpływają na regulację temperatury.

Rozstaw rur wynosi przeważnie około 20 cm. Jest on również związany ze średnicami rur, a także stratami ciepła w pomieszczeniu.


Koszty
 

Dla wielu barierę stanowić mogą koszty. Zazwyczaj wykonawstwo ogrzewania podłogowego wodnego jest stosunkowo drogie. Ogrzewanie podłogowe elektryczne okazuje się w wykonawstwie tańsze.

Jednak nie należy poświęcać uwagi wyłącznie na wykonawstwo. Równie ważna w praktyce jest przecież eksploatacja. I w tym przypadku wodne ogrzewanie podłogowe to niższe koszty eksploatacyjne.

Zasadniczo na całkowite koszt wpływ będą wywierały nie tylko ceny materiałów takich jak rury, izolacja, jastrych, mocowania, ale także cena rozdzielacza czy wyposażenia kotłowni. Duży wpływ na koszty wstępne będzie miał wybór rodzaju kotła.

Warto zaznaczyć, że wodne ogrzewanie podłogowe jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku domów dopiero budowanych. Większe koszty to wykonanie tego typu ogrzewania w domach remontowanych.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz