Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

3,7/5 (22 ocen)

Powszechnie panująca sympatia do kominków w naszych domowych wnętrzach uwarunkowana jest dwoma podstawowymi czynnikami. Są nimi zapewnienie ciepła oraz wizualnego piękna i przyjemnego klimatu. W związku z tym jesteśmy przychylni kominkom. W chwili obecnej bardzo często decydujemy się na kominki wodne. Co zatem je wyróżnia spośród dostępnych kominków?


Ogrzewanie tzw. kominkiem wodnym


Funkcja rekreacyjna i grzewcza to podstawowe zadania naszych kominków. Możemy skorzystać z rozwiązań tradycyjnych, którymi są ogrzewanie samoczynne (grawitacyjne) oraz wymuszone (wentylatory). Jednak istnieje również możliwość wykorzystania kominków z płaszczem wodnym. Są one niezależnym i dodatkowym źródłem ciepła podłączonym do centralnego ogrzewania.

Kominki wodne przeznaczone są do ogrzewania wody oraz rozprowadzania ciepła. Wiążącym czynnikiem jest zatem woda. Tego typu kominki pracują na zmianę z piecem grzewczym. Dzięki temu sposób ogrzewania oraz powstające ciepło w znaczącym stopniu różni się od tradycyjnych metod ogrzewania naszych domowych wnętrz. Kominki z płaszczem wodnym  wytwarzają ciepło, które nie powoduje powstania efektu „suchego powietrza”. Ponadto unikamy gromadzenia się sporej ilości kurzu w kratkach wentylacyjnych, co powstaje w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Ważnym aspektem korzystnie przemawiającym za kominkami z płaszczami wodnymi jest możliwość zaoszczędzenia na czynniku opałowym. Dlatego też z pewnością nie powinno dziwić, że kominki wodne są produkowane na tak szeroką skalę i cieszą się tak sporym zainteresowaniem wśród odbiorców.


Jak już wspomniano wcześniej podstawą w przypadku kominków z płaszczem wodnym jest woda. W związku z tym będzie ona odgrywała istotną rolę w budowie samego kominka. Należy zaznaczyć, że kominek składa się z dwóch płaszczy – zewnętrznego oraz wewnętrznego. Pomiędzy nimi znajduje się właśnie przestrzeń, w której gromadzona jest woda. Pojemność uzależniona jest od rodzaju kominka, czyli powierzchni, którą kominek wodny będzie miał za zadanie ogrzać.

Kominek

Wkłady


Mając na myśli kominek wodny najczęściej chodzi nam o wkład do tego typu kominka. Dlaczego? Ponieważ jest on funkcjonalny i nie wymaga tak dużego zaangażowania instalacyjnego jak w przypadku kominków tradycyjnych. Jest to główną przyczyną, która decyduje o powszechnym wyborze samego paleniska z wymiennikiem ciepła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz