Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

Jesteś tutaj:

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

3,7/5 (22 ocen)

Rynek branży cieplnej oraz producenci wkładów kominkowych przedstawiają szeroki zakres dostępnych ofert. Należy jednak zaznaczyć, że jednym z najważniejszych czynników kreujących pożądaną markę jest jakość wykonanych wkładów kominkowych wodnych. W związku z tym producenci inwestują w elementy i części stalowe lub stalowo – żeliwne. Dzięki temu możliwe jest zmagazynowanie ciepła oraz jego oddawanie w długim okresie czasu. Ponadto niezwykle warty naszej uwagi jest sposób uszczelnienia. Powinien on zapewniać bezpieczne ogrzewanie i rekreację w naszych domach. Wkłady uszczelniane są spoiwem. Grubość stali kotłowej wynosi zazwyczaj 4 i 5 mm.

 

Warto przeczytać: Kominki narożne - aranżacje

 

Rola paleniska oraz rur cieplnych jest ogromna. Rury cieplne otoczone są płaszczem. W zależności od stworzonej konstrukcji tworzy się wkłady o różnych mocach grzewczych, dzięki czemu mogą być w pełni dostosowane do zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz zapotrzebowania na ciepło.

Wkłady kominkowe występują zazwyczaj w dwóch podstawowych odmianach jako:

• klasyczne;

• wyposażone w ruszt wodny – dodatkowy element konstrukcji wkładu kominkowego (ruszt) ma za zadanie usprawnienie działania urządzenia.

Kominek

Regulacje prawne – wymagania


Kominek z płaszczem wodnym musi spełniać określone wymagania. Reguluje je Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z późn. zm.). W myśl wymienionego powyżej rozporządzenia kominki z płaszczem wodnym traktuje się jako kotły na paliwo stałe. W związku z tym ich instalacja nie może być zastosowana w systemach otwartych. Dlatego też tego typu kominki montuje się w otwartych instalacjach ogrzewania centralnego. Dostosowanie się do tego typu wymogów jest podstawą naszego własnego bezpieczeństwa.


Ceny


Powszechność kominków oraz wprowadzane nieustannie ich udoskonalenia naturalnie przyczyniają się do stosunkowo wysokich cen powstających produktów. Kominki wodne nie należą zatem do rozwiązań stosunkowo tanich, ale wręcz przeciwnie. Nie każdy zatem zainteresowany może sobie pozwolić na kominek z płaszczem wodnym. Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o cenę samego kominka. Sporą część kapitału pochłania także sama zabudowa oraz bezpośrednie podłączenie do istniejącej instalacji.

 

Przeczytaj więcej: Ile kosztuje kominek?

 

Zróżnicowanie pod względem mocy, wymiarów, wagi, sprawności, powierzchni ogrzewalnej czy zawartość dwutlenku węgla przyczynia się do zróżnicowania cenowego. Nie powinny zatem dziwić zatem ogromne, rynkowe dysproporcje. Najtańsze rozwiązania to koszt około 3000 zł, natomiast najdroższe to koszt ponad 10 000 zł.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodynm daje możliwość połączenia przyjemności i funkcjonalności. Jednak należy pamiętać, że jak to zazwyczaj bywa w takim połączeniu, trzeba będzie za nie odpowiednio zapłacić…

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz