Kominki wolnostojące tzw. kozy - nowoczesne i efektowne

Jesteś tutaj:

Kominki wolnostojące tzw. kozy - nowoczesne i efektowne

2,9/5 (36 ocen)

Spośród różnego rodzaju kominków można wybrać kominek wolnostojący. Wyeksponowany kominek staje się coraz częściej popularny. Wbudowywane są zatem zastępowane kominkami wolnostojącymi.


Sława „kozy”


Kominki wolnostojące cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie można odmówić im ich uroku. Powszechnie kominki wolnostojące określane są mianem kóz. Ich piękno dopiero od stosunkowo niedługiego czasu jest doceniane w Polsce.

Warto przypomnieć, że kominki wolnostojące to inwestycja w piec przede wszystkim z krajów skandynawskich. Stąd też popularne kozy pojawiają się w domach Szwedów czy Norwegów, doskonale uzupełniając skandynawski wystrój wnętrz. Jasne wnętrze wypełnione drewnianymi meblami wręcz potrzebuje tego rodzaju pieca. Dzięki temu staje się znacznie bardziej przytulne, a kominek wolnostojący ozdabia i na nowo kształtuje przestrzeń.

Kozy wpasowują się we wnętrza urządzane w różnych stylach – zarówno w tych tradycyjnych jak i nowoczesnych.

Niewątpliwie to właśnie przyczynia się do tak dużego zainteresowania. Nie ma bowiem barier, które nie pozwalałyby na wyposażenie salonu w tego rodzaju piec.

Kominek wolnostojący - koza

Kominek wolnostojący - koza

Cechy charakterystyczne


Niewątpliwie należy przedstawić cechy, dzięki którym kominki wolnostojące wyróżniają się na tle innych. Przede wszystkim kominki wolnostojące to zwrócenie uwagi w stronę ich korpusu. Korpus kominka kozy nie jest bowiem zabudowany, ale wręcz przeciwnie jest wyeksponowany. Korpusy kominków wolnostojących najczęściej wykonywane są jako korpusy stalowe lub żeliwne.

Bardzo często spotyka się także kominki kaflowe lub z okładziną kamienną. Kominki kaflowe przede wszystkim przeznaczone są do tradycyjnych wnętrz.

 

Zobacz także: Ile kosztuje kominek?

 

Oprócz tego kominki wolnostojące są wyposażone w drzwiczki, które pozwalają na podziwianie płomieni. W zależności od modelu kominka wolnostojącego drzwiczki muszą bądź mogą być zamknięte. W związku z tym decydując się na określone rozwiązanie mamy możliwość wyboru w zakresie bezpośredniego użytkowania kominka wolnostojącego.


Szyba


Niezwykle istotna w praktyce okazuje się szyba, czyli przeszklone drzwiczki. Wpływa ona nie tylko na samo funkcjonowanie podczas korzystania z kominka, ale także na jego wygląd. Rodzaj drzwiczek może bowiem znacznie odmienić wygląd kominka – widać znaczne różnice pomiędzy kozą przeznaczoną do wnętrza minimalistycznego, a tradycyjnego.

Szyby podobnie jak w przypadków innych rodzajów kominków mogą być:

  • płaskie
  • gięte.

 

Efekt wizualny szklanych drzwiczek w kominkach wolnostojących jest zatem nie zawsze taki sam. W dużym stopniu uzależniony jest od typu gięcia (np. gięcie po łuku czy gięcie trapezowe).

Kominek wolnostojący - koza

Kominek wolnostojący - koza

Kiedy kupujemy kominek wolnostojący?


Ze względu na to, że kupno kominka wolnostojącego wiąże się z określonymi kosztami z pewnością należy wcześniej przeanalizować czy inwestycja będzie dla Ciebie opłacalna. Nie zawsze bowiem kupno kominka wolnostojącego będzie dobrym pomysłem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz