Kominki wolnostojące tzw. kozy - nowoczesne i efektowne

Jesteś tutaj:

Kominki wolnostojące tzw. kozy - nowoczesne i efektowne

2,9/5 (36 ocen)

Kominek wolnostojący jest doskonałą alternatywą zastępującą tradycyjne kominki. W związku z tym, jeżeli nie możemy zabudować kominka z pewnością warto zastąpić go kominkiem wolnostojącym. Ponadto trzeba zaznaczyć, ze kominki nie kosztują tyle, co tradycyjne, a zatem nie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Trzeba jednak umiejętnie podejść do ich kupna. Rozwaga okazuje się tutaj niezbędna. Warto wcześniej pomyśleć także o kosztach eksploatacyjnych, które w przypadku kominków wolnostojących ogrzewających pomieszczenie mogą okazać się w praktyce całkiem spore. Z tych właśnie względów zdarza się, że zakup i montaż kominka wolnostojącego był błędem niż dobrą decyzją na lata.

Kominek wolnostojący

Kominek wolnostojący

Ogień naturalny czy sztuczny?


Klasycznym przedstawicielem kominków wolnostojących jest oczywiście koza na paliwo stałe. Nie zawsze jednak możliwy jest montaż kominka wolnostojącego na paliwo stałe. Wynika to głównie z niespełnionych warunków technicznych, które są wymagane. W takim przypadku można zamontować elektryczne kominki wolnostojące.

 

Zobacz także: Jaki kominek wybrac?

 

Elektryczne kominki dzięki trójwymiarowemu efektowi płomienia i dymu pozwalają uzyskać efekty jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Niewątpliwie dzięki temu efektowi znacznie lepiej się prezentują i nie stanowią sztucznego elementu w domu, który bardzo często kojarzono z tego rodzaju zasilaniem. Elektryczny kominek wolnostojący wyróżnia chociażby kabel czy wtyczka.

Kominek wolnostojący

Kominek wolnostojący

Zalety kominków wolnostojących


W ramach podsumowania z pewnością należałoby zastanowić się, co przemawia za kominkami wolnostojącymi. Przede wszystkim jest to brak ograniczeń jeżeli chodzi o lokalizację kominka. W przypadku tradycyjnych rozwiązań kominek musi znajdować się w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.

Ponadto zaletą kominków wolnostojących jest duża możliwość wyboru w zakresie ofert producentów. Produkowane są bowiem kominki z wyłącznym przeznaczeniem do wnętrz rustykalnych, ale i tradycyjnych. Oprócz tego wyróżniają się one uniwersalnością w zakresie dopasowania do nowoczesnych wnętrz.

Zakup kozy wiąże się z niedużymi nakładami finansowymi. Ponadto niekłopotliwy i mało skomplikowany w praktyce okazuje się montaż tego rodzaju kominka.

Kominki wolnostojące mają zatem sporo zalet, które z pewnością przemawiają za ich kupnem. Jednak mając na uwadze ich stosunkowo niewielką sprawność czy przeznaczenie dla jednego pomieszczenia trzeba się oczywiście zastanowić.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz