Jaki kominek wybrać?

Jesteś tutaj:

Jaki kominek wybrać?

3,4/5 (23 ocen)

Bez wątpienia do łatwych wyborów nie należy wybór kominka. Pozornie korzystne rozwiązanie podczas kupna nie musi być sprzyjające także podczas eksploatacji. Jak uniknąć tego rodzaju sytuacji?


Od czego zacząć?


Decyzja o posiadaniu kominka to nie wszystko. Z pewnością koniecznym krokiem jest zwrócenie uwagi na indywidualne warunki, do których będzie dobierany kominek.

Zazwyczaj chodzi w tym przypadku o kilka podstawowych czynników. Jednym z nich jest chociażby konstrukcja budynku. Bardzo dużą role odgrywają charakterystyki wytrzymałościowe fundamentów czy stropów. Kominek jest przecież dodatkowym obciążeniem, które trzeba uwzględnić. Ponadto gabaryty wybranego kominka mogą być znacznie ograniczone ze względu na średnicę istniejącego komina.

Pomysł na kominek to także wnikliwie przeanalizowanie miejsca, w którym będzie się on znajdował. Niewłaściwe ulokowanie kominka skutkuje niekorzystnym odbiorem wizualnym jak i zbyt dużymi kosztami eksploatacyjnymi.

Kominek w pokoju

Kominek w pokoju


Rodzaje kominków


Zapoznanie się z  typami kominków pozwala na zorientowanie się w cechach charakterystycznych, wadach oraz zaletach poszczególnych rodzajów kominków. Przede wszystkim można je podzielić na kominki otwarte oraz zamknięte.

Z czym trzeba się liczyć wybierając kominek otwarty, a o czym nie można zapomnieć przy wyborze kominka zamkniętego? Otwarte i zamknięte paleniska znacznie różnią się od siebie. Palenisko otwarte to przede wszystkim postawienie na tradycyjnie palące się drewno. Palenisko otwarte daje możliwość bardziej naturalnego obcowania z palącym się drewnem. Równocześnie nie jest łatwe w utrzymaniu czystości podczas użytkowania. Z tego też względu znacznie częściej konsumenci decydują się na paleniska zamknięte.

Kominek z paleniskiem zamkniętym, co prawda nie oferuje identycznego klimatu we wnętrzu jak w przypadków kominków z paleniskiem otwartym, ale jest znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem. Zaletą kominków zamkniętych jest wygoda w utrzymaniu, a ciepło które jest pozyskiwane nie utrzymuje się tak krótko jak w przypadku kominków z paleniskami otwartymi.


Kominek z wkładem czy z kasetą?


Sprawne funkcjonowanie kominka to dostosowanie go do planowanej konstrukcji  lub już istniejącej. Stąd też na rynku dostępne są zarówno wkłady kominkowe jak i kasety. Nowoprojektowane kominki to decyzja o wkładzie kominkowym. Natomiast paleniska otwarte to inwestycja w kasetę. Z pewnością więcej możliwości daje nowoprojektowany kominek. Jednak producenci są otwarci także na tych, którzy chcieliby mieć kominek bez dodatkowych kosztów związanych z budową nowego domu.

Kominek

Kominek


Przegląd wkładów kominkowych


Wbrew pozorom wybór wkładu kominkowego nie jest wcale taki prosty jakby się mogło wydawać. Różnią się one wieloma parametrami. Przede wszystkim odpowiednio dobrany wkład kominkowy to zwrócenie uwagi na:

  • sprawność
  • moc nominalna.

Nie wystarczy jednak zainteresowanie tego rodzaju parametrami technicznymi. Trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie, a także wygodzie wynikającej z bezpośredniego użytkowania kominka. Z tego względu tak bardzo przydatna w praktyce okazuje się chociażby szyba samoczyszcząca. W ostatnim czasie szkło ceramiczne zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz