Budowa budy dla psa - ważne wskazówki

Jesteś tutaj:

Budowa budy dla psa - ważne wskazówki

3,2/5 (265 ocen)

2. Podłogę izoluje się wykorzystując folię izolacyjną. Podłoga może być wykonana  z płyt MDF. Jako warstwę posłaniową stosuje się (szczególnie w czasie zimy) słomę lub siano. Jednak takie rozwiązanie jest odpowiednie jedynie dla tych czworonogów, u których nie występuje alergia. Zamiast słomy doskonale w roli warstwy posłaniowej sprawdzają się specjalne materace.

3. Ściany wykonuje się z drewna, najlepiej wcześniej już zaimpregnowanego. Pomiędzy drewnianymi elementami umieszcza się ocieplenie (wełna mineralna bądź styropian). Podczas wykonywania szkieletu należy pamiętać o otworze wejściowym.
Konstrukcja budy dla psa może opierać się na jednej lub dwóch izbach. Dwie izby umożliwiają zlokalizowanie wejścia od frontu, natomiast w przypadku jednej izby wykonuje się jedno wejście boczne. Wielkość otworu wejściowego (podobnie jak i wielkość konstrukcji budy) należy dopasować do wielkości psa – zachowując jedynie minimalne pożądane wymiary otworu. W końcowym etapie w celu zapewnienia ciepła w budzie otwory wejściowe są zasłaniane za pomocą  specjalnych zasłonek wykonanych  z tworzyw sztucznych.

4. Zazwyczaj rozłącznie wykonuje się szkielet ścian i dachu. Poszycie dachowe również może stanowić płyta MDF. To właśnie na niej układa się papę lub inne pokrycia bitumiczne, dzięki którym konstrukcja dachu staje się odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ponadto wybrane materiały pokryciowe nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa czworonogów.

5. Budę dla psa można pomalować wykorzystując specjalnie przeznaczone do tego zadania farby. Dzięki temu buda będzie znacznie bardziej trwałą konstrukcją, a równocześnie doskonale ozdobi ogród. Równocześnie pomalowanie budy od wewnątrz będzie wskazane ze względów higienicznych. Czysta buda to podstawa zdrowego rozwoju psa!
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 


Koniecznie zobacz