Drabinki i podpory do roślin - pomagamy w wyborze

Jesteś tutaj:

Drabinki i podpory do roślin - pomagamy w wyborze

3,7/5 (9 ocen)
Dbanie o rośliny to rzecz wymagająca wysiłku i cierpliwości. Dzięki temu, po sumiennie i dokładnie wykonanej pracy możemy cieszyć się efektami w postaci zbiorów lub napawającego oczy pięknego kwitnienia. Bywają jednak sytuacje, w których doglądane przez nas okazy potrzebują wsparcia i to dosłownie. Niektóre rośliny ozdobne, owocowe czy też warzywa potrzebują podpory, która ułatwi im rozrost i zapewni stabilizację w glebie. 
 

W jakich sytuacjach należy stosować podporę?

 
Podporę powinniśmy zastosować w sytuacji, w której roślina, na której uprawę się zdecydowaliśmy wykazuje problemy w związku z prawidłowym rozrostem i utrzymaniem pionowej pozycji. Tego typu udogodnienia potrzebują m.in. warzywa znajdujące się w ogródku, takie jak pomidor czy ogórek. O konieczności zastosowania solidnej podpory wiedzą doskonale również miłośnicy owoców – przykładem mogą być krzewy maliny. Dbania o prawidłową postawę domagają się także niektóre gatunki roślin ozdobnych, jak chociażby znany i ceniony przez wszystkich storczyk, czy też róża. Do każdego z tych rodzajów roślin przewidziany jest inny rodzaj wsparcia. 
 

Rodzaje drabinek i podpór do roślin

 
Zróżnicowanie poszczególnych podpór opiera się przede wszystkim na ich różnych kształtach, wymiarach oraz na użyciu innych materiałów podczas produkcji. Podpory możemy podzielić m. in. na paliki, patyczki, drabinki, tyczki, spirale itp. Cienkie drewniane patyki wspomogą rośliny doniczkowe oraz rośliny w gruncie. Spirali używa się głównie do uprawy pomidorów, jednak sprawdzą się również przy innych ozdobnych pnączach. Drabinki mają zastosowanie w ogrodzie, na tarasie czy też balkonie. Wiotkie, niestabilne rośliny możemy również wspomóc za pomocą palika. Ilość dostępnych rodzajów jest jednak tak duża, że nie sposób je wszystkie usystematyzować i wymienić. Producenci proponują nam podpory w formie parawanów, pergoli, kolumn, piramid i innych, uzależnionych jedynie od wyobraźni i zapotrzebowania kształtów. Ich wymiary również są kwestią indywidualną – każda roślina jest inna. Podporę możemy również wyprodukować sami, należy wziąć jedynie kierować się specyfiką rośliny. Niewątpliwie ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego rodzaju podpory jest rodzaj użytego do produkcji materiału. Istotne jest, aby ze względu na miejsce pełnienia swojej funkcji była ona odporna na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak działanie promieni słonecznych czy też wilgoć. Poszczególne podpory wytwarza się w różnych tworzyw. Patyczki to w głównej mierze zwykłe drewno lub obrabiany bambus, natomiast drabinki zazwyczaj są plastikowe. Do ich produkcji używa się również stali. W przypadku palików plastikowy trzonek pokrywa się przyjaznym dla środowiska włóknem kokosowym. Dla uzyskania lepszego efektu i swoistej integracji z ogrodem warto, aby produkt był w kolorze zielonym, a więc najbardziej kojarzącym się z roślinnością. Nie jest to oczywiście wymóg, jednak oprócz właściwości praktycznych podpory mogą być również ciekawym urozmaiceniem i ozdobą. Szczególnie widocznie jest to w przypadku roślin doniczkowych, gdzie niewielkie, kolorowe podpórki o finezyjnych kształtach mogą wpłynąć na estetykę otoczenia. 
 

Na jaki rodzaj wspomagania się zdecydować?

 
Przede wszystkim podczas podejmowania decyzji należy kierować się rozmiarem i wagą roślin. Wybrana przez nas podpora nie może być ani zbyt mała, ani nieodpowiednio wytrzymała, gdyż wtedy nie będzie wstanie utrzymać rośliny i przestanie pełnić swoją funkcję. Niewielkie kwiaty doniczkowe skutecznie podeprzemy plastikową podpórką lub spiralą, w przypadku warzyw wystarczy nam patyk z drewna, natomiast jeśli chodzi o większe pnącza konieczne będzie zastosowanie solidnej konstrukcji, w celu utrzymania całego ciężaru. Czy będzie to pergola, czy też inny rodzaj podpory – wybór należy do nas.
 

Podsumowanie

 
Niektóre rośliny, oprócz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają również wspomagania w postaci konstrukcji utrzymującej je w pionie. Sytuacja taka ma miejsce wśród niektórych gatunków warzyw czy też roślin ozdobnych. Wśród dostępnych w sprzedaży produktów umożliwiających ten proces wyróżniamy m.in. paliki, patyczki, drabinki itp.  Aby odpowiednio dobrać podporę konieczne jest dostosowanie jej wymiarów do wielkości rośliny, a także wskazanie tworzywa, które sprosta ciężarowi oraz warunkom atmosferycznym. Oprócz pomocy roślinom użycie produktu może okazać się również ciekawym zabiegiem stylistycznym, dlatego nie bez znaczenia jest również jego kolor oraz kształt. Wybór konkretnej podpory może zatem okazać się połączeniem przyjemności płynącej z posiadania urokliwych ozdób w ogrodzie z pożytecznością w postaci niezaburzonego rozwoju roślin.

Koniecznie zobacz