Bluszcz irlandzki - szybko rosnące pnącze okrywowe

Jesteś tutaj:

Bluszcz irlandzki - szybko rosnące pnącze okrywowe

3,6/5 (612 ocen)

Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) to niezwykle efektowne pnącze ozdobne, będące odmianą bluszczu pospolitego. Cechami wyróżniającymi to pnącze jest długowieczność oraz silna inwazyjność. Rozrost pnącza jest bardzo gęsty i pokrywa wszelkie powierzchnie płaskie i pionowe. Idealnie nadaje się do pokrycia wszelkich pergoli, murów i altan.  Może być stosowany również na balkonach. Główną ozdobę stanowią zimnozielone, duże i efektownie lśniące liście. W ciągu roku przyrosty mogą sięgać nawet 50-80 cm. Kwitnienie rozpoczyna dopiero po ok. 10 latach uprawy. Kwiaty są białe i niezbyt okazałe, pojawiają się okresie jesiennym.


Uprawa


Bluszcz irlandzki generalnie uznawany jest za roślinę mrozoodporną, jednakże w chłodniejszych regionach kraju zdarza się, że rośliny przemarzają. Przemarznięty bluszcz zaczyna odrastać od korzeni. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, może rosnąć zarówno w cieniu, jak i półcieniu. Może rosnąć praktycznie w każdej glebie, ale najlepsza jest przepuszczalna i lekko wapienna.

Bluszcz irlandzki szczególnie podatny jest na tzw. susze zimowe. W suche zimy należy pamiętać o podlewaniu. Bluszcz irlandzki może być przycinany, jednakże może rosnąć również swobodnie. Stanowisko powinno być osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów.


Bluszcz irlandzki

Bluszcz


Koniecznie zobacz