Kobea pnąca (Sępota pnąca) - ciekawe pnącze

Jesteś tutaj:

Kobea pnąca (Sępota pnąca) - ciekawe pnącze

3,4/5 (73 ocen)

Wybór pnącza do ogrodu wcale nie musi być oczywisty. Zróżnicowanych pnączy nie brakuje, ale przy zawężonych kryteriach, może pojawić się problem z doborem odpowiedniego gatunku, zwłaszcza na balkon. Balkony to miejsca specyficzne, tak więc rośliny powinny być dobierane z uwzględnieniem także kryteriów, których nie musimy uwzględniać przy doborze pnącza do ogrodu. Na balkonach najczęściej uprawia się thunbergię, wilec purpurowy, nasturcję większą, a także kobeę pnącą zwaną sępotą pnącą.

Sępotę pnącą zaliczamy do rodzaju Cobaea, skupiającego gatunki roślin z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Występują one przede wszystkim w cieplejszych rejonach Ameryki. Kobea pnąca w stanie dzikim występuje w Meksyku.

W naszych ogrodach i na balkonach uprawiamy jeden gatunek rodzaju, a więc wspomnianą kobeę pnącą. Mimo, że w swojej ojczyźnie jest wieloletnią byliną, której pędy mogą osiągać nawet do kilkunastu metrów długości w naszym klimacie traktowana jest przede wszystkim jako roślina jednoroczna, która dorasta zaledwie do kilku metrów wysokości.


Kilka uwag o budowie


Przy sprzyjających warunkach, pnącze osiąga nawet do 6- 7 m wysokości. Charakteryzuje się kanciastymi pędami, zazwyczaj purpurowymi. Liście parzysto- pierzaste, złożone, zakończone czepnymi wąsami. Kwiaty duże, dzwonkowate, na długich szypułkach, osiągające nawet do 7- 8 cm. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu. Po przekwitnięciu kwiatów, ukazuje się owoc w formie torebki. Nasiona są bardzo duże, nawet do 15 mm długości.

Zróżnicowanie odmianowe


Kobea pnąca kwitnie przede wszystkim na purpurowo, przy czym w początkowej fazie rozwoju, kwiaty są bardziej zielonkawe. Rzadziej spotykaną odmianą jest odm. ‘Alba’, która charakteryzuje się białymi kwiatami.


Stanowisko


Sępotę należy sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, zacisznych, osłoniętych przed wiatrem. Zniesie także półcienistą wystawę, ale wówczas słabiej kwitnie. Roślinie należy zapewnić żyzne, próchnicze podłoże, ale nie można przesadzać z jego zasobnością, chyba że chcemy uzyskać dużo masy zielonej, a kwitnienie nie jest dla nas istotne.

Kobea - rozwijający się kwiat

Kobea - rozwijający się kwiat

Uprawa i pielęgnacja


Zakupione bądź uzyskane z siewu rośliny należy posadzić w pojemniku, jeżeli pnącze będzie uprawiane na balkonie czy też tarasie. Sadzonki wysadzamy dopiero pod koniec maja, kiedy minie groźba wystąpienia przymrozków. Kobeę pnącą sadzimy co 40- 50 cm. Podłoże powinno być dobrze przygotowane, głęboko uprawione o odpowiedniej kulturze. Słabe podłoże można wzbogacić dobrze przerobionym kompostem.

Roślinie należy zapewnić stabilne konstrukcje po których będzie się wspinać, dzięki czepnym wąsom.
Jeżeli zaistnieje konieczność wzbogacenia podłoża w nawozy, zwłaszcza w uprawie pojemnikowej, stosujmy nawozy o zmniejszonej zawartości azotu.

W celu przedłużenia kwitnienia, usuwamy przekwitłe kwiaty.Rozmnażanie


Kobeę pnącą rozmnażamy przede wszystkim generatywnie poprzez nasiona, których nie brakuje w sprzedaży. Nasiona należy wysiać już pod koniec lutego, najlepiej do doniczek. Nasiona są bardzo duże. Do każdej doniczki włóżmy po około trzy nasiona, które warto przed siewem wymoczyć, co przyśpieszy kiełkowanie. W temperaturze pokojowej zaczną kiełkować po około trzech tygodniach. Siewki podlewamy, uszczykujemy, aby ładnie się rozkrzewiły. Do doniczek wciskamy bambusowy kijek, aby jeszcze przed posadzeniem na miejsce stałe, młode sadzonki mały się po czym piąć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz