Kobea pnąca (Sępota pnąca) - ciekawe pnącze

Jesteś tutaj:

Kobea pnąca (Sępota pnąca) - ciekawe pnącze

3,4/5 (73 ocen)

Innym rzadziej stosowanym sposobem rozmnażania kobei pnącej jest sadzonkowanie. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy wiosną z rośliny, którą przechowaliśmy w odpowiednim pomieszczeniu. Długość sadzonek wierzchołkowych nie powinna przekraczać 15 cm. Ukorzeniamy je w przepuszczalnym podłożu np. mieszance torfu z piaskiem.


Cięcie


Kobea pnąca zazwyczaj nie jest poddawana cięciu, gdyż traktowana jest głównie jako roślina jednoroczna. Przy nadmiernym rozroście, wykonuje się cięcie ograniczające. Jeżeli mamy zamiar przechować sępotę, wówczas, jeszcze przed nadejściem mrozów, należy roślinę przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, uprzednio przycinając na wysokość około 10- 15 cm.

Kobea pnąca - grafika

Kobea pnąca - grafika

Zimowanie


Jak już wspomniano kobea pnąca w swojej ojczyźnie jest byliną, tak więc jeżeli mamy możliwość, możemy kobeę przezimować. Najłatwiej zrobić to przy uprawie kobei w pojemniku. Bardziej pracochłonnym będzie wykopywanie roślin rosnących w gruncie, ale warto wiedzieć, że również takie rośliny można przezimować. Na okres zimy wystarczy przenieść kobeę do jasnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem, w którym temperatura wyniesie niewiele ponad 10°C. Oczywiście przed przeniesieniem kobei do pomieszczenia, ścinamy kilkumetrowe pędy, na wysokość kilkunastu centymetrów. Zimą ograniczamy podlewanie, uważając jednak, aby nie zasuszyć rośliny.

Zastosowanie


Pnącze zazwyczaj traktowane jest jako roślina jednoroczna i wykorzystywane do obsadzania ścian, płotów, trejaży, altan, krat ogrodowych, pergoli, a także balkonów. Daje zwartą, zieloną ścianę nakrapianą purpurą bądź bielą rozwiniętych kwiatów.
Kobea pnąca a choroby

Kobea pnąca należy do roślin mało podatnych na choroby i szkodniki, tak więc jej uprawa przebiega zazwyczaj bezproblemowo.

Doskonałe nasiona kobei pnącej kupisz w tym sklepie

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz