Budka dla ptaków w naszym ogrodzie

Jesteś tutaj:

Budka dla ptaków w naszym ogrodzie

3,5/5 (38 ocen)

Jak i gdzie wieszać budki?


• Budkę powinno się przybijać do drzewa gwoździami miedzianymi, które zmniejszają ryzyko infekcji grzybicznych drzewa. Nie powinno się mocować budki za pomocą opaski, linki czy sznura, ponieważ w ten sposób łatwo jest przeciąć i zniszczyć korę.

• Budki można wieszać w zasadzie wszędzie, np. na drzewach, w ogrodzie, czy na budynku. Uwaga! Pamiętajmy, żeby wieszać budki koniecznie w cieniu! Powinno się umieszczać budki wewnątrz korony drzewa, a nie ponad jego wysokością, bo inaczej ptaki po prostu się usmażą. Jeżeli pień drzewa jest za krótki, można wykorzystać drewniany wysięgnik.

• Budki powinno się wieszać na wysokości od 1 do 6 m. Kiedy wieszamy budkę musimy wziąć pod uwagę ewentualny atak drapieżników albo wandali. Najbardziej optymalną wysokością są 3 metry, chociaż niektóre ptaki chętnie zamieszkają budkę powieszoną na wysokości 1 metra, np. sikory.

• Budka powinna być powieszona po stronie północnej lub wschodniej drzewa, dzięki czemu nie będzie się zbytnio nagrzewała. Najlepiej, jeżeli powiesimy budkę w miejscu również osłoniętym od wiatru.

• Budkę wieszamy tak, żeby była lekko pochylona do przodu, dzięki czemu osłonimy ją od wiatru i przede wszystkim od deszczu. Budka nie może stać w pionie, ani być pochylona do przodu, ponieważ łatwo zaleje ją deszcz.

• Jeżeli chcemy powiesić więcej niż jedną budkę, powinniśmy się zastanowić nad ich rozmieszczeniem. Budki dla sikor i generalnie małych ptaków powinny być wieszane co ok. 25 m, natomiast budki dla szpaków, sów czy dzięciołów można wieszać już co 2-3 m. Jeżeli  zachowamy odpowiednią odległość pomiędzy budkami, unikniemy agresywnego zachowania oraz walki ptaków o terytorium.

• Nie umieszczajmy budki przy karmnikach, ponieważ duża liczba ptaków w jednym miejscu, uniemożliwi zagnieżdżenie się nowych mieszkańców w budce lęgowej.

Budka dla ptaków

Budka dla ptaków

Jak zwabić ptaki?


• Ptaki lubią miejsca zielone. Jeżeli ogród znajduje się w centrum miasta i jest oddalony od środowiska naturalnego, możemy zasadzić krzewy i małe drzewka, a ogrodzenie zastąpić żywopłotem. Najlepiej wybierajmy krzewy owocowe, takiej jak dzikie róże, derenie, rokitniki, ligustry, cisy, czarne bzy, jarzębiny, kaliny, śliwy, tarniny, jeżyny i grusze. Jeżeli zdecydujemy się na zasadzenie gęstego żywopłotu, przyciągniemy gile,  szczygły, strzyżyki, zięby, trznadle, kosy, pokrzewki, drozdy, jemiołuszki i dzięcioły.


Uwaga!


Ptaki nie muszą zagnieździć się w naszej budce od razu, ale jeżeli zauważymy, że po dwóch latach budka stoi nadal pusta, oznacza to, że została umieszczona w nieodpowiednim miejscu lub jest źle zbudowana.

Budka dla ptaków

Budka dla ptaków

Na koniec wiersz „Ptasie Radio”


Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.
Proszę, niech każdy nastawi aparat,
Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad:
(…)
I od razu wszystkie ptaki
W szczebiot, w świegot, w zgiełk - o taki:
Daj tu! Rzuć tu! Co masz? Wiórek?
Piórko? Ziarnko? Korek? Sznurek?
Pójdź tu, rzuć tu! Ja ćwierć i ty ćwierć!
Lepię gniazdko, przylep to, przytwierdź!
Widzisz go! Nie dam ci! Moje! Czyje?
Gniazdko ci wiję, wiję, wiję!


- Julian Tuwim            

„Ptasie Radio” Juliana Tuwima jest wierszem uwielbianym przez dzieci. Wiersz przedstawia w melodyjny sposób ptasie trele i  jest chętnie czytany przez rodziców, którzy chcą uwrażliwić swoje pociechy na piękno przyrody. Odpowiednie lektury uczą troszczyć się o środowisko naturalne i rozwijają wyobraźnie. Nie powinniśmy jednak poprzestawać tylko na literaturze, ale rozwijać edukację naszych dzieci poprzez prawdziwy kontakt z naturą, dlatego warto zbudować budkę dla ptaków w swoich ogrodzie.


Aneta Malinowska

Koniecznie zobacz