Pawilon, namiot ogrodowy - jaki warto wybrać?

Jesteś tutaj:

Pawilon, namiot ogrodowy - jaki warto wybrać?

3,3/5 (31 ocen)

Wygodny wypoczynek na łonie natury można oczywiście zawdzięczać pawilonom ogrodowym. Przykuwające uwagę, a przede wszystkim funkcjonalne pawilony pozwalają na urozmaicenie spędzania czasu w ogrodzie. Które konstrukcje powinny być godne Twojej uwagi?


Historia pawilonów ogrodowych…


Pawilony ogrodowe nie są z pewnością wytworem współczesnym, znajdującym zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach przydomowych ogrodów. Ich historia sięga bowiem już czasów starożytnych. Pawilony ogrodowe były szczególnie związane z cywilizacją i kulturą Bliskiego Wschodu. Stanowiły nieodłączny element ogrodów chińskich, zapewniały odpoczynek. W Europie popularnością cieszyły się głównie w epoce romantyzmu – pozwalały na organizowanie spotkań towarzyskich, a równocześnie przyczyniały się do wydobycia natchnienia z poetów czy malarzy.


Przeznaczenie pawilonów ogrodowych dzisiaj


Zainteresowanie pawilonami ogrodowymi także dzisiaj  związane jest z chęcią posiadania miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie należy zapominać, że podstawową zaletą pawilonów ogrodowych jest osłona przed promieniami słonecznymi. W związku z tym latem pozwalają one na spędzanie wolnych chwil w ogrodzie bez względu na to czy świeci słońce (czy pada deszcz). Z pawilonu ogrodowego powszechnie korzysta się nawet jesienią. Równocześnie pawilony ogrodowe mogą stanowić doskonałą formę odgrodzenia się od wścibskich sąsiadów.

Poza zastosowaniem pawilonów w ogrodzie powszechnie wykorzystuje się je także na placach targowych. Ponadto ich zadaszenie okazuje się niezwykle przydatne również podczas różnego rodzaju uroczystości, kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają ich organizacji.

Pawilon - namiot ogrodowy

Pawilon - namiot ogrodowy


Konstrukcja


Pawilon ogrodowy w praktyce uważa się za swoisty podtyp altany. Składa się on ze szkieletu oraz naciągniętej na niego tkaniny. Z tkaniny wykonuje się zarówno zadaszenie jak i ściany boczne, które później można odpiąć.

Konstrukcję pawilonów ogrodowych zazwyczaj demontuje się na okres zimowy i ponownie rozkłada się, kiedy przychodzi wiosna. Konstrukcja pawilonu jest zatem łatwa w składaniu, dzięki czemu późniejsza zmiana lokalizacji pawilonu  nie sprawia jakiegokolwiek problemu. Podczas wyboru miejsca nie ma aż tylu ograniczeń jak w przypadku altan. Trzeba podkreślić, że pawilony ogrodowe pozbawione są podłóg – dlatego też bardzo często wykonuje się dodatkowe posadzki drewniane lub betonowe.

Rodzaje pawilonów ogrodowych:

  • Zazwyczaj konstrukcje oparte na planie kwadratu bądź prostokąta (na stosunkowo małych powierzchniach zastosowanie znajdują pawilony trójkątne)
  • Wyłącznie z zadaszeniem, pozbawione ścian – szczególnie przydatne, kiedy w ogrodzie znajdują się dzieci (można je stale doglądać), wadą takiego rozwiązania jest brak osłony przed wiatrem czy padającym deszczem
  • Ze ścianami półotwartymi lub zamkniętymi – pozwalają na kontrolę bawiących się dzieci jak i na zabezpieczenie przed wiatrem czy deszczem, stanowią najchętniej wybierany rodzaj pawilonów ogrodowych (na rynku dostępne są także pawilony z dwiema ścianami pełnymi i dwiema otwartymi)

 

Warto podkreślić, że producenci pawilonów ogrodowych oferują osobne ściany – w związku z czym nawet modyfikacja pawilonów otwartych okazuje się w praktyce możliwa.

Pawilon ogrodowy w stylu orientalnym

Pawilon ogrodowy w stylu orientalnym


Wymiary


Wielkość pawilonu ogrodowego powinna być dostosowana do jego przeznaczenia. W związku  z tym, jeżeli zależy Ci na urządzaniu dużych przyjęć w ogrodzie nie powinnaś/powinieneś decydować się na najmniejszy pawilon o wymiarach 3 x 3 m. Być może znacznie korzystniejszą inwestycją okaże się zakup pawilonu o wymiarach 3 x 6 m. Ponadto warto mieć na uwadze, że pawilony zazwyczaj można łączyć, co pozwala na uzyskanie znacznie większej powierzchni zadaszonej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz