Jak zbudować domek na drzewie? Najważniejsze aspekty

Jesteś tutaj:

Jak zbudować domek na drzewie? Najważniejsze aspekty

3,4/5 (138 ocen)

Nie ma chyba dziecka, które nie cieszyłoby się z posiadania domku na drzewie. Chcąc urzeczywistnić marzenia najmłodszych można podjąć wyzwanie i spróbować taki domek zbudować samemu. Z czym przyjdzie się nam zmierzyć?


Po pierwsze drzewo…


Decydując się na budowę domku na drzewie powinno się rozpocząć prace projektowe od wyboru odpowiedniego drzewa. Nie każde bowiem będzie odpowiednie.

Najlepiej sprawdzają się tutaj:

- dąb,
- buk,
- lipa,
- jabłoń.

Warto pamiętać, aby budowa drzewa pozwoliła na umieszczenie wewnątrz konstrukcji domku. W związku z tym rozłożyste gałęzie będą jak najbardziej wskazane. Drzewo musi być zdrowe i wytrzymałe, aby zabawa w domku nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa dla dzieci.

Domek na drzewie dla dziecka

Domek na drzewie dla dziecka


Przygotowanie materiału


Domki na drzewie to przede wszystkim inwestycja w materiały drewniane. Zaleca się wybór takiego drzewa, które pozwoli na możliwie jak najmniejszą ingerencję w jego naturalną odsłonę. Budowa domku na drzewie powinna zatem zważać na ekologiczne budowanie.

Szkielety konstrukcji bardzo często wykonywane są z drewna sosnowego – bowiem to właśnie ono charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością. Jednak w związku z tym, że konstrukcja drewnianego domku będzie narażona na czynniki atmosferyczne oraz czynniki biologiczne, niezbędna okazuje się impregnacja. Warto zatem nie tylko deski, ale i słupy wcześniej zabezpieczyć.

Gładkie wykończenie elementów pozwoli na bezpieczną zabawę.

Zabezpieczenie drewnianych elementów w trzech krokach:

1) Zastosowanie bezbarwnego impregnatu zapewniającego ochronę oraz dekorację
2) Po upływie doby przetarcie drewnianych elementów z wykorzystaniem papieru ściernego i nałożenie lakierobejcy
3) Po upływie 12 godzin ponowne nałożenie lakierobejcy

Uwaga!

Podkłady impregnujące należy nakładać na drewniane elementy zgodnie z kierunkiem słojów. Trzeba pamiętać, że kilkakrotne pokrycie zwiększa zabezpieczenie drewna przed gniciem i zniszczeniem. W praktyce trwałość może przekraczać nawet 5 lat.

Domek na drzewie

Domek na drzewie


Drewniany asortyment, a konstrukcja


Wskazówki budowy powinny uwzględniać wybraną konstrukcję drewnianego domku na drzewie. Do najbardziej popularnych należą:

1) Konstrukcja domku całościowo spoczywająca na pniu drzewa
2) Konstrukcja domku częściowo spoczywająca na pniu drzewa (konstrukcja z dodatkowymi wspornikami)

W przypadku zastosowania dodatkowych wsporników niezbędną czynnością podczas budowy jest oczywiście przygotowanie podłoża pod wsporniki. Wspornikami dla planowanej konstrukcji będą drewniane słupy, których przekrój należy dobrać zgodnie z planowanymi obciążeniami. Przeważnie drewniane słupy mają prostokątny przekrój, w wymiary boków przekraczają 10 cm.

Podobnie wygląda to z zagłębieniem – słupy wbijane są w podłoże na głębokość około 10 cm. Podczas osadzania słupów przydatny okazuje się żwir, ale i mieszanka betonowa. W zależności od tego jak bardzo rozbudowana będzie konstrukcja domku określa się ilość słupów – zazwyczaj konstrukcja podpiera się na czterech słupach umieszczonych w podłożu gruntowym.

Drewniany domek na drzewie

Drewniany domek na drzewie


Szkielet


Drugim etapem budowy jest wykonanie szkieletu konstrukcji. Stosunkowo grube deski przydadzą się z pewnością jako materiał podłogowy. Nieco cieńsze będą dobrym rozwiązaniem do wypełnienia ścian. Wysokość domku należy dostosować do wysokości dziecka, zapewniając mu komfort podczas zabawy. Warto podkreślić, że domek powinien spełniać swoją funkcję nie tylko podczas słonecznych, ale i deszczowych dni. Przeważnie odprowadzanie deszczówki odbywa się poprzez podłogę, w której wykonane są otwory. Takie rozwiązanie nie przyczynia się do zbierania wody we wnętrzu domku, a równocześnie wydłuża trwałość drewnianej konstrukcji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz