Jak zbudować domek na drzewie? Najważniejsze aspekty

Jesteś tutaj:

Jak zbudować domek na drzewie? Najważniejsze aspekty

3,4/5 (138 ocen)

Podczas zbijania drewnianego szkieletu niezbędne okazują się:

- wyrzynarki,
- piły szablaste,
- szlifierki,
- młotki stolarskie ze specjalnym antypoślizgowym uchwytem,
- metalowe łączniki,
- wkręty,
- gwoździe,
- skrzynki narzędziowe itp.

Jeżeli została już wykonana konstrukcja szkieletowa przytwierdzona do wsporników oraz podłoga należy zatroszczyć się ściany. To dopiero teraz przystępuje się do budowy ścian bocznych (przeważnie z desek, ale i z płyt OSB).

Szczególną uwagę należy poświęcić także konstrukcji samego dachu. Elementy konstrukcji dachu przytwierdzane są do konstrukcji ścian bocznych. Przeważnie w przypadku domków na drzewie dachy wykonywane są jako konstrukcje płaskie lub dwuspadowe. Jako pokrycie można śmiało wykorzystać deski bądź płyty.

Domek dla dzieci na palach

Domek dla dzieci na palach


Wejście do domku


Domki na drzewie znajdują się oczywiście na pewnych wysokościach ponad poziomem terenu (najczęściej około 2 m), co wymusza konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas wchodzenia i schodzenia. Ponadto należy mieć na uwadze, że będzie poruszało się dziecko, a nie osoba dorosła. Najlepiej sprawdzają się tutaj drewniane lub linowe drabinki, dzięki którym dziecko rozwija swoje umiejętności wspinaczkowe. Decydując się na drabinki  linowe warto pomyśleć o specjalnych linach przeznaczonych do wspinaczki górskiej - dziecko nie pokaleczy się i będzie miało zapewnioną wygodę podczas nietypowego poruszania się.


Rola koloru


Uwagę dziecka przykuwają kolory. Trzeba nie tylko zaimpregnować drewniane elementy, ale także pomalować je. W końcu kolorowy drewniany domek na drzewie wzbudza zainteresowanie najmłodszych i zachęca do wspólnej zabawy.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz