Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon?

Jesteś tutaj:

Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon?

3,5/5 (254 ocen)

Większość balkonów skierowana jest, mniej lub bardziej, na południe, ich właściciele często poszukują sposobu na osłonięcie ich przed nadmierną ekspozycją na słońce. Wielu zależy także na tym, by balkon ukryć przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Marzą więc o intymnym miejscu, gdzie latem będzie można odpocząć nawet podczas upałów. Niektórzy osłaniają balkony z innych powodów, na przykład pragną zapewnić bezpieczeństwo małym dzieciom. Jeszcze inni zabezpieczają balkony przed silnym wiatrem, przed ptakami czy insektami. Producenci zorientowani, co do zapotrzebowania rynku, wychodzą naprzeciw z różnymi ciekawymi, funkcjonalnymi i estetycznymi rozwiązaniami.


Osłona przed nadmiernym słońcem


Balkony, których ekspozycja jest na stronę południową, najczęściej wymagają dodatkowej ochrony przed zbyt dużą dawką promieni, zwłaszcza w upalne dni. Latem, podczas słonecznej pogody, właściwie nie da się z nich korzystać. Dlatego wiele osób decyduje się na różnego typu sposoby zabezpieczania balkonów nie tylko przed nadmiarem słońca, silnym wiatrem i opadami deszczu.

Jeśli chodzi o osłonę przed promieniami słońca, to sprawdzonych i chętnie stosowanych sposobów jest kilka. Wiele zależy od wielkości, typu i lokalizacji balkonu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są duże parasole, które można ustawić na balkonie lub przymocować do barierek. Najlepsze są te z ruchomym katem nachylenia. Jest to bardzo wygodny i niedrogi sposób na uzyskanie pożądanego cienia. Cena takich parasoli waha się między 20 – 150 zł.

Innym, bardzo skutecznym i wygodnym, wyjściem jest montaż markiz. Na rynku jest duży wybór markiz o różnych wielkościach, kolorach, sposobach montażu i otwierania. Należy jednak wcześniej ustalić, czy zależy nam na samej tylko osłonie przed promieniami słońca, czy także na zacienieniu balkonu. W pierwszy przypadku wybiera się markizy o jasnym kolorze, a w drugim o zdecydowanej, ciemnej barwie.


Markizy mają różne mechanizmy ich rozwijania. Można je otwierać i zamykać ręcznie lub za pomocą automatycznych napędów, a czasem także z pomocą elektroniki i pilota. Ceny markiz są dość rozbieżne (w zależności od rodzaju, wielkości i mechanizmu otwierania) i mogą wynosić od 600 zł – 5.000 zł.

Markiza balkonowa

Markiza balkonowa

Na rynku dostępne są także specjalne rolety balkonowe (tarasowe). Niektórzy nazywają je regulowanymi screenami bądź ekranami. Takie rolety bardzo skutecznie osłaniają nie tylko przed nadmiernym słońcem, ale także przed powiewami wiatru, przed hałasem i spojrzeniami ciekawskich. Ekrany produkowane są z mocnych materiałów odpornych na wilgoć, mróz, promienie UV. Ich montaż jest bardzo prosty, analogiczny do tradycyjnych rolet okiennych. Jak się okazuje, zewnętrzne rolety bardzo szybko znalazły uznanie na polskim rynku i pojawiają na coraz liczniejszych balkonach i tarasach. Użytkownicy doceniają ich walory funkcjonalne i estetyczne. Ceny rolet zewnętrznych mieszczą się między 180 – 500 zł.

Parasol balkonowy

Parasol balkonowy

Osłona przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów


Także na osłonięcie balkonu i tarasu przed przeciągami czy spojrzeniami sąsiadów i osób przechodzących w pobliżu, mamy kilka sprawdzonych rozwiązań. Wiele osób robi to tradycyjny sposób, a więc uprawiając na balkonie rośliny pnące się i płożące, które opierając się na pergolach, drabinkach lub innych podpórkach, a także zwisając spod zadaszenia, dość skutecznie, a przede wszystkim bardzo pięknie zasłaniają przed intruzami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz