Meble tarasowe - wygodny odpoczynek

Jesteś tutaj:

Meble tarasowe - wygodny odpoczynek

3,6/5 (15 ocen)

Taras to specyficzne miejsce, już nie wnętrze, ale jeszcze nie całkiem ogród. Niektóre tarasy są zadaszone inne odkryte. Nie mówiąc już o ich wielkości i kształcie. Jednak większość tarasów łączy jedna idea: lubimy tam poleniuchować, odpocząć, „zaszyć się”, czasem pobiesiadować z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego taras powinien być odpowiednio „umeblowany”. Możliwości jest wiele, a my proponujemy kilka praktycznych wskazówek, jak zaaranżować to ważne miejsce.


Styl tarasu a meble


Jeśli na tarasie chcemy czuć się dobrze, to musi on być urządzony funkcjonalnie i estetycznie. Jednym z warunków jest dopasowanie wystroju do stylu, w jakim został zaprojektowany konkretny taras. Trzeba więc wziąć pod uwagę rodzaj i barwę podłogi, wygląd balustrady, kolor (kolory) ścian budynku, a także rodzaj i estetykę okien i drzwi wychodzących na taras.

Meble tarasowe mogą dopełniać ogólny styl tarasu, czyli wpasować się taką samą kolorystyką, a także materiałem wykonania. Z drugiej strony mogą też z nim kontrastować. Ważne, aby każdy z wariantów przygotować z głową. Należy zastanowić się nad tym, jakie meble mają się tam znaleźć, ile, oraz nad miejscem, gdzie będą ustawione.

Meble tarasowe i ogrodowe

Meble tarasowe i ogrodowe

Rodzaje mebli na taras


Mebli, jakie mogą być wykorzystywane na tarasach jest dużo. Do najważniejszych zalicza się:

- Stoły – bywają małe, średnie i duże, mogą się składać lub rozsuwać. Wykonywane są z plastiku, drewna, metalu, kamienia lub łączyć różne materiały.

- Krzesła – najczęściej są kupowane w komplecie ze stołem lub ławą. Ważne, aby były wygodne i trwałe. Powstają z analogicznych materiałów, co stoły, ale doposażone są w elementy miękkie (najczęściej poduszki).

- Fotele – ponieważ służą do wypoczynku, opalania, czytania, muszą być wygodne, a więc jak najlepiej dopasowane do anatomii ciała oraz odpowiednio wyprofilowane.

- Ławki – stanowią najczęściej uzupełnienie mebli tarasowych. Stoją gdzieś z boku i wykorzystywane są zwłaszcza podczas liczniejszych imprez tam organizowanych. Produkowane są zazwyczaj z drewna, drewna z metalem, ale mogą być również kamienne.

- Huśtawki (hamaki) – pojawiają się na tarasach, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca. Uwielbiane są i przez dzieci, i przez dorosłych. Można na nich odpoczywać, pomarzyć, porozmawiać, a nawet podrzemać.

- Parasole (markizy) – jeśli taras nie ma swojego zadaszenia, można na nim wydzielić cieniste miejsce za pomocą stojących parasoli lub dzięki zamontowaniu bardzo dekoracyjnych i funkcjonalnych markiz. Bez trudu można dobrać barwy, gdyż występują w bogatej gamie kolorystycznej.
- Barki (grille) –  czasem na tarasie dużo się dzieje, więc ruchome barki, grille, a do tego szafki lub skrzynie, są nieocenione. One również nie powinny odstawać stylem, kolorem i materiałem wykonania od pozostałych mebli.

Meble tarasowe

Meble tarasowe

Materiał wykonania


Meble tarasowe produkuje się z kilku podstawowych materiałów, drewna, plastiku, metalu, rattanu, wikliny, bambusa. Każdy z nich ma inna estetykę i  właściwości. Przyjrzyjmy się im bliżej.

- Meble drewniane – chyba najpopularniejsze. Wykonane z nich meble mogą bez większej szkody stać na tarasie przez cały rok. Są trwałe, eleganckie i praktyczne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz