Urządzanie balkonu

Jesteś tutaj:

Urządzanie balkonu

3,6/5 (14 ocen)

Balkon jest elementem mieszkania, o który wielu z nas nie dba praktycznie wcale. Szczególnie dotyczy to niewielkich lokali, gdzie balkon pełni często rolę magazynka lub zorganizowany jest tam składzik na niepotrzebne oraz nieużywane aktualnie rzeczy. Takie podejście jest niezwykle nieprzemyślane, gdyż przy odrobinie wyobraźni, a także chęci, z naszego nawet niewielkiego balkonu można zrobić wspaniały zakątek, z którego nie będziemy chcieli wychodzić, a odpoczynek tam będzie znacznie przyjemniejszy i efektywniejszy. Dzisiaj zapoznamy się z podstawowymi elementami organizacji oraz urządzania balkonu, dzięki którym z pewnością każdy z nas będzie mógł zorganizować sobie własną przestrzeń wypoczynkową.


Zacznijmy od dołu…


Nie będziemy dobrze się czuli na naszym balkonie, jeżeli nie będzie tam zrobiona dobra podłoga. Czysty beton nie jest rozwiązaniem dobrym, gdyż łatwo się rozkrusza, wygląda mało estetycznie, a dodatkowo jest bardzo trudny w czyszczeniu. Rozwiązań na przyjemną podłogę na balkonie jest kilka. Przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od naszego gustu, a także rodzaju balkonu. Do balkonów wystających i mało osłoniętych nie jest polecane stosowanie wykładziny, ani elementów drewnianych, gdyż będą one poddawane częstym działaniom deszczu oraz innych opadów. W tym przypadku najczęstszym i jednocześnie najbardziej praktycznym rozwiązaniem są płytki mrozoodporne. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim nie wchłaniają wody, lecz pozwalają jej swobodnie odpłynąć i nawet jeżeli się zabrudzą, można je z łatwością wyczyścić chociażby zwykłym mopem, albo ścierką. Dodatkowo, w przeciwieństwie np. do wykładziny, jest to rozwiązanie na wiele lat.


Jeżeli nasz balkon jest zabudowany lub częściowo zabudowany, ale w taki sposób, że nie jest narażony na działanie opadów atmosferycznych, nasze pole do popisu w kwestii podłogi jest dużo większe. Możemy tam ułożyć co tylko chcemy, pamiętając jedynie, aby były to materiały odporne na zimowe mrozy lub dające się na ten okres zdemontować (np. zwijane wykładziny).

Płytki na balkonie

Płytki na balkonie

Balustrady dla bezpieczeństwa, ale nie tylko


Jeżeli mamy już zorganizowaną podłogę, warto zabrać się za balustrady. Są one z reguły wykonane z metalowych elementów, czasami obitych dodatkowo deskami. Montowane są przede wszystkim dla bezpieczeństwa, ale można je również wykorzystać do ozdoby naszego tworzącego się miejsca odpoczynku. Podstawowa zasada to pomalowanie balustrady, by nie szpeciła nam widoku. Wychodząc na balkon, bardzo często to właśnie ona w pierwszym momencie jest najbardziej eksponowana, dlatego zadbanie o nią jest takie ważne. Po drugie pamiętajmy, iż balustradę można wykorzystać również jako stelaż dla naszych roślin. Z łatwością można tam zawiesić pojemniki na kwiaty, a wyższe elementy mogą posłużyć również, jako podpórka dla naszych pnączy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz