Taras na słupach, filarach i palach

Jesteś tutaj:

Taras na słupach, filarach i palach

3,3/5 (279 ocen)

Każdy, kto marzy o tarasie myśli nie tylko o jego wymiarach i usytuowaniu. Ważna jest także konstrukcja tarasu, na którą się zdecydujesz. Dlatego też najlepiej skorzystaj z pomocy projektanta. Czy taras na słupach będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem?


Zamiast tarasu ziemnego


Taras na słupach wykonuje się bardzo często w zastępstwie tarasu ziemnego. Przeważnie wynika to z braku możliwości bezpośredniego oparcia tarasu na gruncie.

Trzeba zaznaczyć, że tarasu na słupach nie wykonuje się, gdy już istnieje wylewka betonowa. Taras na słupach jest inną propozycją projektantów.

Taras na słupach pozwala na podwyższenie poziomu posadzki. Dlatego też podłoga tarasu to nic innego jak konstrukcja stropowa oparta bezpośrednio na słupach. Rozwiązanie tarasu na słupach sprawdza się, gdy taras ma być niejako dobudowany do pozostałej części budynku. Warto przyjrzeć się dokładnie samym słupom. Jaka jest zatem ich rola?


Rola słupów


Konstrukcja tarasu na słupach zapewnia stabilność, a równocześnie trwałość. Rola słupów jest zatem nieoceniona. Słup jako element konstrukcyjny ma za zadanie przeniesienie obciążeń. Pełni funkcję podpory, dzięki której konstrukcja tarasu jest stabilna.

Ilość słupów, a także ich rozmieszczenie wynika z zaprojektowanej powierzchni tarasu oraz przewidzianych dla niego obciążeń. W związku z tym jak już wcześniej wspomniano należy skorzystać z usług projektantów. Dzięki temu zapewniona będzie prawidłowa praca konstrukcji tarasu. Działanie na własną rękę może znacznie zmniejszyć stabilność i trwałość budowanego tarasu. Z tego też względu niekiedy tarasy wymagają ponownego wzmocnienia, ponieważ przestają należycie spełniać swoją funkcję.


Taras na słupach

Taras na słupach

Z jakiego materiału słup?


Praktyka pokazuje, że najczęściej słupy tarasu wykonuje się jako słupy żelbetowe. Są one podstawą realizacji kolejnych prac związanych z budową tarasu. To właśnie słupy ustawiane są na samym początku.

Mniejsze powierzchnie tarasu przyczyniają się do tego, że słupy lokalizowane są wyłącznie na krawędziach projektowanej konstrukcji tarasu. W przypadku dużych powierzchni rozstaw betonowych słupów musi zapewnić równoważenie naprężeń i przenoszenie obciążeń stałych i użytkowych, a zatem nie należy przekraczać rozstawu 4 m. Żelbetowe słupy są sprawdzonym rozwiązaniem. Ich przekrój jest najczęściej kwadratowy lub okrągły. Trzeba pamiętać, że słupów nie wykonuje się bez fundamentów. Fundamenty lokalizowane są zgodnie z określonymi dla poszczególnych regionów Polski głębokościami przemarzania gruntu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz