Taras na słupach, filarach i palach

Jesteś tutaj:

Taras na słupach, filarach i palach

3,3/5 (279 ocen)

Oczywiście słupy żelbetowe nie są jedynym rozwiązaniem pod konstrukcję tarasu. Spotyka się także słupy stalowe czy drewniane. Podobnie jak słupy żelbetowe tak i słupy stalowe czy drewniane mają określone wymiary. Jednak rola zarówno żelbetowych, stalowych jak i drewnianych jest identyczna.


Etapowanie prac


Wykonanie tarasu na słupach należy rozpocząć oczywiście od wykonania wykopów pod słupy. Określenie lokalizacji słupów jest zatem niezbędne, gdyż to tylko pod nimi wykonuje się wykop. Doświadczeni w budowie tarasów na słupach zaznaczają, że najlepiej wykonywać wykopy ręcznie. Sprzęt mechaniczny nie jest wskazany, gdyż prace nie są na tyle wymagające. W związku z tym wykonanie wykopu pod słupy nie jest trudne.

Taras na słupach

Taras na słupach

Taras drewniany


Taras drewniany, którego postawę stanowią słupy wymagają szczególnego zatroszczenia się o legary. Legary montuje się bowiem na słupach. Zatem zakończenie słupów musi umożliwić zamocowanie legarów. W tym celu stosuje się specjalne obejmy. Obejmy wykonane są ze stali nierdzewnej. Wielkość obejm należy dostosować do wielkości legarów. Zamiast stalowych obejm można zastosować również przekładki.

Dopiero teraz przystępuje się do prac związanych  z mocowaniem legarów oraz drewnianej podłogi tarasu. Coraz chętniej podłogi tarasów wykonuje się z drewna egzotycznego. Trzeba zwrócić uwagę na drewno przeznaczone na drewnianą podłogę i drewno legarów. Ważne jest, aby gęstość przeznaczonego drewna była do podobna.


Taras betonowy


Nie tylko tarasy drewniane projektuje się jako tarasy na słupach (filarach). Inną propozycją jest chociażby taras betonowy. Słupy łączy się wtedy podciągami. Następnie układa się zbrojenie i wylewa beton, tworząc betonową płytę. Jednak w chwili obecnej znacznie chętniej wybiera się na taras drewniany. Stąd to właśnie on zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności. Nie tylko piękny dzięki egzotycznemu, naturalnemu drewnu, ale także praktyczny. Doskonałe sprawdza się tutaj drewno gatunku bangkirai, które zastępuje betonową płytę. Nie straszne są dla niego opady deszczu czy szkodniki. A dzięki olejowaniu utrzymuje naturalny, ciemnobrązowy kolor.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz