Markizy tarasowe i balkonowe - decydują o jakości wypoczynku

Jesteś tutaj:

Markizy tarasowe i balkonowe - decydują o jakości wypoczynku

3,5/5 (26 ocen)

Dawniej markizy stosowane były jedynie przed wejściem do sklepów lub w letnich ogródkach. Obecnie są bardzo przydatnym elementem przydomowego tarasu lub balkonu mieszkania czy domu jednorodzinnego. Dzięki nim komfort wypoczynku na świeżym powietrzu wzrasta, ponieważ szczelnie chronią przed skwarem słonecznym lub kroplami deszczu. Nie należy też zapominać o ich funkcji dekoracyjnej. Ze względu na rodzaj markiz i różnorodność tkanin, z których zostały wykonane, wybór markizy jest nie lada zadaniem.


Rodzaje


Markizy różnią się pomiędzy sobą sposobem zwijania – chowające się całkowicie w pełnej kasecie, chowające się częściowo w półkasecie (zabudowanej od góry) lub po zwinięciu pozostające odsłonięte. Ostatni typ markiz powinno się demontować na sezon zimowy. Wśród prezentowanych na rynku markiz dostępne są markizy balkonowe, tarasowe i koszowe. Jak widać ich specyfika i parametry uzależnione są od miejsca, w którym mają być zamontowane.

Markizy balkonowe – służą do osłony balkonów, loggii, małych tarasów, a nawet silnie nasłonecznionych okien. Ze względu na miejsce zastosowania są średnich rozmiarów. Wyposażone są zazwyczaj w sprężyny napinające tkaninę, którą obszyta jest konstrukcja. Można je montować zarówno do ściany, jak i sufitu. Markiza balkonowa do balustrady chroni przed słońcem i wścibskimi sąsiadami w bloku. Mocuje się ją do poręczy balustrady.

Markizy tarasowe – stosowane są na dużych tarasach i ogródkach letnich. Ich wysięg dochodzi nawet do 3,5 m. Markizy tarasowe wykonane są ze składanych przegubowo ramion, poszycia z impregnowanego materiału, a ich kąt nachylenia można regulować. Konstrukcje, które chcemy montować na najwyższej kondygnacji budynku, muszą być wyposażone w boczne wsporniki, które na stałe przytwierdza się do ściany. Takie wsporniki chronią przed zniszczeniem spowodowanym silnymi wiatrami.

Markizy koszowe – cechuje je charakterystyczny półokrągły kształt. Wykorzystywane są zazwyczaj do ozdabiania okien lub drzwi balkonowych, witryn, a także wejść do lokali użytkowych. Stosowane przed wejściem sklepu mają za zadanie podnieść jego standard i estetykę oraz stanowić reklamę – na markizach często umieszczana jest nazwa firmowa.

Markizy z dwustopniowym kątem nachylenia – stanowią idealną osłonę wczesnym rankiem i późnym popołudniem, chroniąc zarówno przed mocnym porannym słońcem, jaki i zachodzącym blaskiem.


Markiza

Markiza

Wykonanie


Tkanina

Tkanina, która składa się na konstrukcję markizy, musi być z materiału o wysokiej jakości. Jej struktura i kolor stanowią drugorzędną sprawę, decydującą jedynie o walorach estetycznych, a nie o trwałości. Wybierając markizę, należy zwrócić uwagę na odporność jej tkaniny na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia atmosferyczne i siłę wiatru. Tkanina poliestrowa powinna być pokryta specjalnym lakierem akrylowym, a materiał akrylowy zaimpregnowany, aby z czasem nie wypłowiał, nadając markizie nieestetyczny wygląd. Ważnym atutem jest też umiejętność odbijania szkodliwych promieni UV. Aby markiza chroniła przed deszczem, a jego krople gładko z niej spływały, musi być wykonana z materiału impregnowanego, wzmocnionego ochronną powłoką. Czasem markizy wykonywane są z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać, że markizy wykonanej z pokrycia akrylowego nie wolno zwijać mokrej, ponieważ narażona jest na zapleśnienie. Wzór na tkaninie warto dobrać do stylistyki domu oraz kolorystyki ocieplenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz