Markizy tarasowe i balkonowe - decydują o jakości wypoczynku

Jesteś tutaj:

Markizy tarasowe i balkonowe - decydują o jakości wypoczynku

3,5/5 (26 ocen)
Mechanizm zwijający

Markiza rozwija się i zwija dzięki taśmie, korbie ręcznej lub za pomocą elektrycznego silniczka. Elektryczne mechanizm nie jest konieczny, ale wygodny i ułatwia sterowanie markizą za pomocą włącznika lub pilota. Takie markizy zazwyczaj wyposażone są w czujnik pogodowy lub posiadają możliwość jego zamontowania, który powoduje automatyczne złożenie się osłony przy silnym wietrze lub deszczu oraz rozłożenie, kiedy świeci mocne słońce. Zapewnia to komfort użytkowania. W przypadku tej sterowanej ręcznie, należy zwracać uwagę na gwałtowne warunki atmosferyczne, które mogą uszkodzić konstrukcję.

Markiza tarasowa

Markiza tarasowa

Montaż


Markizy są znacząco ciężkie, dlatego nie warto podejmować się ich montażu na własną rękę. Dodatkowo nie korzystając z fachowego montażu przeprowadzonego przez specjalistów, tracimy gwarancję na jej mechanizm, a także ryzykujemy zerwaniem się konstrukcji. Ponadto do zamontowania niezbędne będą odpowiednie uchwyty, których rodzaj uzależniony jest od techniki mocowania i wykorzystywanych elementów mocujących.

Markizy mocowane są na trzy sposoby: do ściany zewnętrznej (najtrudniejszy montaż, uzależniony od materiału, z którego wykonana jest ściana), do spodu balkonu znajdującego się nad tarasem (nieco łatwiejszy) oraz do krokwi dachowej (najprostszy sposób, wykonywany na wkręty do drewna).

Markiza nad ogródkiem restauracyjnym

Markiza nad ogródkiem restauracyjnym

Konserwacja


W okresie zimowym markizę należy zabezpieczyć przed deszczem i mrozem, za pomocą folii lub nieprzemakalnego worka. Osłonić trzeba też jej mechanizm. Markizy, które po zwinięciu zostają nieosłonięte najlepiej zdemontować.

Jeżeli dojdzie do zabrudzenia markizy, należy czyścić ją delikatnymi płynami myjącymi, ponieważ silne detergenty mogą prowadzić do wybielenia materiału. Istnieje możliwość zmiany tkaniny na markizie, dlatego uporczywe zabrudzenia czy odbarwienia materiału nie stanowią dużego problemu i nie są powodem do wymiany całej konstrukcji. Ponadto dostępne są markizy wykonane z materiału samoczyszczącego, który posiada na zewnętrznej warstwie włoski i kolce, zatrzymujące wodę i zanieczyszczenia, tym samym chroniąc tkaninę przed wnikaniem brudu.



Na co warto zwrócić uwagę?


Zanim wybierzemy się do sklepu po markizę, należy ustalić jej wysięg i szerokość, obserwując zasięg operowania słońca. Producenci mają w swojej ofercie markizy balkonowe i tarasowe o maksymalnym wysięgu 7 m, co spowodowane jest troską o stabilność konstrukcji. Markiza tarasowa nie musi osłaniać całego tarasu.

Markizy nie są odporne na wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne – silny wiatr i obfity deszcz, które mogą zniszczyć jej poszycie i połamać konstrukcję. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników, które w przypadku automatycznych markiz, będą sterować mechanizmem zwijania i rozwijania.

Gwarancja na markizy może wynosić od dwóch do siedmiu lat, warto zwrócić na to uwagę. Obejmuje ona przede wszystkim mechanizm. Odpowiednio zamontowana osłona posłuży nam nawet przez 20 lat.

Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz