Jaka powinna być właściwa wysokość balustrady balkonowej i tarasowej? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaka powinna być właściwa wysokość balustrady balkonowej i tarasowej? Odpowiadamy!

3,3/5 (580 ocen)

Głównym zadaniem balustrady balkonowej bądź tarasowej jest zagwarantowanie bezpieczeństwa użytkowników. Oprócz tego balustrada może dodatkowo zdobić balkon (np. dzięki przymocowanym do niej skrzynek wypełnionych kolorowymi kwiatami).


Budynek jedno- czy wielorodzinny?


Przepisy regulujące wysokość balustrad – m. in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – określają minimalne wymiary. Budynki jednorodzinne są zazwyczaj budynkami niższymi od budynków wielorodzinnych. I to właśnie z tego względu minimalna wysokość balustrady dla budynków jednorodzinnych wynosi 0,9m. Dla budynków wielorodzinnych czy opieki zdrowotnej ze względów bezpieczeństwa trzeba zamontować balustradę o wysokości wyższej o co najmniej o 0,2m.


Pomiar wysokości balustrady


Należy podkreślić, że wysokość balustrady nie jest wysokością słupka balustrady. Niestety podczas wykonywania osłon to jeden z bardzo często popełnianych błędów. Trzeba mieć na uwadze, że słupki przykręca się do żelbetowej płyty lub ściany niższej kondygnacji. Muszą być one zatem odpowiednio wyższe niż określone w rozporządzeniu minimalne wysokości balustrady mierzone do poręczy.


Balustrady drewniane


Zakłady stolarskie umożliwiają zakup elementów balustrad drewnianych. Są dwie możliwości – jedną z nich jest skorzystanie z gotowych projektów balustrad, natomiast drugą wykonanie indywidualnej balustrady dostosowanej do projektu klienta. W obu rozwiązaniach wysokość balustrady drewnianej musi odpowiadać zgodnym z rozporządzeniem wymogom.

Warto podkreślić, że nie zawsze drewniane balustrady prezentują się identycznie (pomimo tej samej wysokości). Chodzi oczywiście o ustawienie poszczególnych sztachet. Z pewnością balustrady, gdzie sztachety drewniane  ustawione są pionowo sprawiają wrażenie wyższych. Nieco inaczej prezentują się balustrady z zamocowanymi do słupków listewkami w układzie poziomym. Niewątpliwie drugie rozwiązanie wydaje się optycznie niższe. Podobny efekt osiąga się, kiedy drewniane listewki mocowane są naprzemiennie. Dzięki temu oryginalna balustrada zachowuje lekkość (wysokość schodzi zatem na drugi plan).


Balustrady szklane


Nowoczesne zabezpieczenia tarasów i balkonów chętnie wykonywane są w systemach szklanych. Schemat mocowania (podobnie jak w balustradach drewnianych) wymaga zastosowania takiej wysokości szklanej płyty, aby osiągnąć wymiary balustrady zgodne z prawem budowlanym. Szklane tafle mogą być umieszczane w specjalnie przygotowanych do tego zadania profilach (montowanych w dolnej części balustrady), ramach lub poprzez zastosowanie okuć punktowych.

Wysokości szyb zaczynają się od 0,5 m, ale mogą wynosić również 0,9m; 1,0 m; 1,1 m; 1,2 m. Jednak wielu producentów oferuje również konstrukcje wyższe, nawet 3,0 m.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz