Jakie kwiaty na balkon słoneczny?

Jesteś tutaj:

Jakie kwiaty na balkon słoneczny?

3,5/5 (320 ocen)

Słońce jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Jeśli jednak jest zbyt intensywne, staje się problemem i może doprowadzić do poparzenia, a czasem nawet śmierci rośliny. Taka sytuacja jest szczególnie dotkliwa w miejscach osłoniętych przed wiatrem i deszczem, czego przykładem mogą być między innymi południowe balkony. Zanim więc posadzimy w takim miejscu piękne kwiaty, sprawdźmy, czy poradzą sobie w tak szczególnych i trudnych warunkach, gdyż źle dobrane i niewłaściwie pielęgnowane, szybko stracą walory ozdobne i staną się ofiarami szkodników, palących promieni i suszy.


Gatunki roślin na słoneczny balkon


Jednymi z najlepszych roślin polecanych na słoneczne balkony są pelargonie. Te sztandarowe kwiaty balkonowe nie tylko bardzo dobrze znoszą słońce, ale też poradzą sobie z kaprysami pogodowymi (np. chwilowym spadkiem temperatury) oraz z krótkotrwałą suszą. Ich piękne, dekoracyjne kwiatostany zdobią balkony od wiosny do późnej jesieni, a wybór ich odmian jest wyjątkowo imponujący. Musimy jednak pamiętać, że na słoneczny balkon nadają się jedynie pelargonie rabatowe i bluszczolistne, gdyż niezwykle dekoracyjne i piękne pelargonie angielskie w takim miejscu sobie nie poradzą.

Miłośniczką słońca jest również sanwitalia czyli polegnatka rozesłana, która jest wprawdzie rośliną drobną, jednak przez całe lato tworzy ogromną ilość żółtych, przypominających miniaturowe słoneczka kwiatów. Znakomicie nadaje się do wiszącej doniczki lub jako uzupełnienie letnich kompozycji. Należy tylko pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na niedobór wody i zacienienie.

 

Uprawa kwiatów na balkonie

Uprawa kwiatów na balkonie

Inną drobną, ale bardzo atrakcyjną pięknością lubiącą słońce jest bakopa. Od wiosny do jesieni tworzy mnóstwo niewielkich, białych kwiatków, które znakomicie wyglądają zarówno w wiszącej doniczce jak i w zestawieniu z innymi roślinami balkonowymi. Niestety, bakopy podobnie jak sanwitalie bardzo źle znoszą suszę i na najmniejszy niedostatek wody, natychmiast reagują więdnięciem.

Jedną z atrakcyjniejszych roślin na słoneczny balkon jest natomiast heliotrop. Na tarasach gości wprawdzie od niedawna, ale jego piękne, na ogół fioletowe i pachnące kwiaty zdążyły już zdobyć sobie spore grono miłośników. Jednak także i on niezbyt dobrze reaguje na suszę, dlatego należy pilnować, aby ziemia w jego doniczce zawsze była lekko wilgotna.


W słońcu znakomicie radzi sobie też dość oryginalna i niezwykle interesująca lantana. Roślina na końcach rozgałęzionych pędów od wiosny do jesieni tworzy baldachogrona drobnych kwiatów, w rozmaitych kolorach, uzależnionych zwykle od odmiany. Często zdarza się nawet, że w jednym kwiatostanie kolor poszczególnych kwiatów zmienia się w miarę przekwitania i może przybierać barwy od żółtej lub różowej do intensywnie pomarańczowej lub nawet czerwonej.

Słoneczne stanowiska kochają także petunie i to zarówno te wspaniałe, wielkokwiatowe jak i te drobne, zachwycające burzą małych kwiatków (surfinie, „Milion Bells” itp.). One jednak także nie lubią suszy i nawet chwilowy brak wody może szybko doprowadzić do ich zwiędnięcia.

 

Kwiaty na balkonie

Kwiaty na balkonie

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz