Jakie kwiaty na balkon słoneczny?

Jesteś tutaj:

Jakie kwiaty na balkon słoneczny?

3,5/5 (315 ocen)

Z niedostatkiem wody oraz palącym słońcem lepiej radzą sobie natomiast niewielkie portulaki wielkokwiatowe. Ich sukulentowa budowa pozwala magazynować wodę w mięsistych tkankach, dlatego dzień lub dwa bez podlewania zniosą bez większego szwanku. Watro pamiętać jedynie, że w półcieniu rośliny będą się wyciągały i bardzo słabo kwitły, gdyż są wybitnie światłożądne.

Na słonecznym balkonie dobrze poczują się także werbeny. Kwitną od wiosny do jesieni i choć preferują wilgotne podłoża, to jednak lepiej zniosą chwilową suszę niż bakopy i sanwitalie. W takim miejscu możemy też spróbować uprawy trzech niezwykle atrakcyjnych, a nawet egzotycznych pnączy: sundevilli - o ciekawych, trąbkowatych, dużych kwiatach w kolorach białych, różowych lub czerwonych, thunbergii - o płaskich, dużych kwiatach, na ogół pomarańczowych lub żółtych z kontrastowym, ciemnym oczkiem wewnątrz korony oraz wyjątkowo dekoracyjnych, ale kapryśnych bugenwilli, bujnie kwitnących przez całe lato.

Kwiaty balkonowe

Kwiaty balkonowe


Dobór pojemników oraz zabiegi pielęgnacyjne


Wybór odpowiednich roślin na słoneczny balkon to niezwykle ważna sprawa, jednak nie mniej istotne są także inne czynniki wpływające na kondycję kwiatów rosnących w takim miejscu. Doniczki przeznaczone pod ich uprawę powinny zawsze mieć jasne barwy, gdyż ciemne kolory powodują szybsze nagrzanie podłoża i parowanie wody. Pojemniki muszą być też odpowiednio duże i dobrane do wielkości roślin, co ułatwi utrzymanie wilgoci w podłożu i pozwoli rozwinąć kwiatom właściwy system korzeniowy. Na słonecznym balkonie utrzymanie wilgoci w glebie jest niezwykle ważne, gdyż parująca woda powoduje szybkie wysuszenie podłoża, a w konsekwencji więdnięcie i osłabienie roślin. Przesuszane kwiaty nie tylko słabiej rosną i zawiązują mniejszą ilość pąków, ale też są bardziej narażone na atak szkodników np. przędziorków. Nie należy także zapominać o systematycznym dokarmianiu roślin, gdyż w doniczkach mają ograniczoną ilość składników pokarmowych, a bujne kwitnienie mocno je nadwyręża. Zadanie ułatwiają specjalne, płynne mieszanki nawozowe, przeznaczone do roślin kwitnących lub dedykowane dla konkretnego gatunku (np. petunii).

Duży wybór nasion kwiatów znajdziesz w tym sklepie


Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz