Ogrody zimowe

Jesteś tutaj:

Ogrody zimowe

2,9/5 (7 ocen)

Domowe wnętrza nie są w stanie oddać klimatu, który panuje w naszym przydomowym ogrodzie. To szczególnie jesienią i zimą tęsknimy za obcowaniem z naturą, ale także podczas wiosennych czy letnich deszczowych dni. Dlatego być może warto pomyśleć nad ogrodem zimowym, który z pewnością pomoże przetrwać ten uciążliwy dla nas czas?
Popularność ogrodów zimowych

Zimowy ogród jest interesującą propozycją, ponieważ może stanowić doskonałe miejsce do rekreacji w szare, deszczowe dni. Tego typu ogrody sprawdzają się zatem nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w restauracjach czy hotelach. Naturalne światło przyczynia się do tego, że z chęcią przebywamy w zimowym ogrodzie, ciesząc się panującym w nim mikroklimatem.


Okres użytkowania


Ogrodów zimowych nie należy kojarzyć z jedną typową konstrukcją. Wynika to przede wszystkim z czasu, w którym chcemy przebywać w ogrodzie zimowym. W związku z tym możemy podzielić ogrody zimowe na dwa podstawowe rodzaje.

Rodzaje ogrodów zimowych ze względu na okres użytkowania:
  • dostępne dla użytkowników przez cały rok,
  • dostępne dla użytkowników sezonowo.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim całoroczne ogrody zimowe charakteryzują się znacznie większymi kosztami. Należy bowiem przewidzieć wydatki związane ze ścianą budynku, czyli usunięciem ocieplenia ze ściany, która ma stanowić przegrodę pomiędzy częścią mieszkalną naszego domu, a ogrodem zimowym. Ponadto istotne jest również wykonanie uszczelnień oraz izolacji.

Nieco przystępniej ze względu na koszty wygląda obraz sezonowych ogrodów zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że niskie temperatury przyczyniają się do tego, że niechętnie przebywamy w nich zimą. Praktycznie wykluczamy taką możliwość. W związku z tym ogrody sezonowe bardzo często wykorzystywane są zimą  jako spiżarnie czy składziki. W tym okresie ogrody zimowe stanowią dla nas po prostu dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Ogród zimowy

Szkielet


Naszą uwagę przykuwają bardzo często materiały, z których wykonuje się szkielety ogrodów zimowych. Warto przeanalizować rodzaje materiałów, aby później nie doświadczyć przykrej niespodzianki w postaci niedostosowanego do naszych potrzeb mikroklimatu.

Drewniany

Chętnie spoglądamy w stronę szkieletów drewnianych, ponieważ drewno jako materiał naturalny doskonale pasuje do zaaranżowania ogrodu zimowego. W chwili obecnej najczęściej podstawowe elementy konstrukcyjne takie jak: belki czy słupki wykonywane są z drewna klejonego. W zależności od producenta możemy wybrać drewno krajowe lub egzotyczne.

Jednak w celu właściwej ochrony szkieletu drewnianego oraz zapewnieniu jego trwałości, od strony zewnętrznej producenci zalecają zastosować specjalne prowadnice aluminiowe. Dzięki temu drewno nie będzie bezpośrednio narażone na czynniki niszczące. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz