Jak zbudować tunel foliowy w ogrodzie? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jak zbudować tunel foliowy w ogrodzie? Zobacz!

3,2/5 (275 ocen)

Jedną z podstawowych zasad montażowych jest oczywiście częściowe okopanie folii, co pozwoli na zachowanie trwałości konstrukcji tunelu. Zapas folii po jednej stronie tunelu powinien wynosić około 0,30 m. Należy to uwzględnić już na samym początku - rozplanowując odstępy pomiędzy rurkami konstrukcji nośnej (około 1,0 m). Rurki naginane są do środka tunelu, a następnie łączone. Można wykorzystać tutaj sznurek. Przywiązuje się go także do palików znajdujących się po stronie frontowej i tylniej tunelu. W przypadku niewielkich konstrukcji sprawdzonym rozwiązaniem okazuje się drut. Dopiero teraz można przystąpić do naciągania folii, rozpoczynając od jednego boku, i przysypując ją ziemią.

Tunel foliowy

Tunel foliowy


Jaki tunel foliowy?


Tunel foliowy musi odpowiadać wymogom wegetacji roślin, a także ich wielkości. W związku z tym wyróżnia się tunele niskie oraz wysokie. Tunele wysokie umożliwiają stałą pielęgnację roślin.

7 podstawowych kroków budowy:

1. Przygotowanie podłoża pod tunel i częściowe okopanie  obwodu parceli na głębokości około 30 cm.
2. Wbijanie rur i osadzenie w nich pałąków.
3. Połączenie pałąków za pomocą sznurka.
4. Osadzenie rurek przeznaczonych do konstrukcji otworu drzwiowego.
5. Wypełnienie otworu drzwiowego folią.
6. Naciągnięcie folii na stelaż tunelu i obsypanie jej ziemią.
7. Docięcie naciągniętej na stelażu folii w obrębie otworów drzwiowych.

Wnętrze tunelu z poliwęglanu

Wnętrze tunelu z poliwęglanu


Ceny


Koszty wykonania tunelu foliowego są znacząco zróżnicowane. Ceny gotowych tuneli foliowych do ogrodów zaczynają się już od około 500 zł. Powierzchnie takich tuneli wynoszą około 4 m2. Im większa powierzchnia tunelu tym cena oczywiście wyższa. Za około 30 m2 trzeba zapłacić ponad 1700 zł. Nośne konstrukcje metalowe są jeszcze droższe.

Tunel foliowy w ogrodzie daje możliwość cieszenia się przydomowymi roślinami nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają. Czy warto go zbudować? Na pewno tak!

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz