Sadzonki, kłącza jeżówki - co trzeba o nich wiedzieć?

Jesteś tutaj:

Sadzonki, kłącza jeżówki - co trzeba o nich wiedzieć?

3,5/5 (678 ocen)

Jeżówka to jedna z tych roślin, która na jakiś czas odeszła w zapomnienie. Teraz moda na nią powraca, i to ze zdwojoną siłą. Odkąd w ogrodach zaczęły królować nasadzenia naturalistyczne, jeżówka stała się ich obowiązkowym elementem. Interesujące kwiaty wytwarzane przez tę bylinę nadają rabatom i klombom niezwykłego charakteru i kolorytu. Jeśli mamy ochotę, możemy również uprawiać jeżówkę na kwiat cięty – nic nie stoi na przeszkodzie.

Wielbicielom motyli przyda się również informacja o tym, że te skrzydlate piękności niezwykle chętnie będą odwiedzały ogrody, w których będą mogły spijać z jeżówek ich słodki nektar. Może więc skusimy się i sprawimy sobie sadzonki tej byliny, chociaż na próbę?


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Centra ogrodnicze oferują zarówno sadzonki, jak i nasiona jeżówki. Uprawa z nasion jest szczególnie opłacalna na dużych plantacjach, na których sadzi się gatunki jeżówek przeznaczone do przemysłu farmaceutycznego. Okazuje się bowiem, że korzenie tych roślin wykorzystywane są przykładowo do produkcji leków na odporność.

Amatorzy mogą jednak spokojnie kupić sadzonki korzeniowe uzyskane z podziału kłącza rośliny matecznej. Ich kupno da nam pewność, że rośliny dokładnie powtórzą cechy odmianowe, dzięki czemu nie będziemy zawiedzeni. Poza tym posadzenie sadzonki korzeniowej pozwala na wyhodowanie byliny wolnej od chorób grzybowych. Wynika to z tego, że patogeny atakują głównie pędy i liście, a nie – korzenie.


JAKOŚĆ SADZONEK


Jeżeli zależy nam na tym, by sadzonki jeżówki były jak najwyższej jakości, powinniśmy poszukać okazów produkcji holenderskiej. Tego typu kłącza mogą być nieco droższe, jednak ich pochodzenie jest pewne. Kupujmy wyłącznie u zaufanych dostawców, którzy współpracują z certyfikowanymi producentami. Zawsze sprawdzajmy, czy kłącza są zdrowe i mięsiste. Nie mogą być przebarwione, rozmiękłe czy uszkodzone. Przyjrzyjmy się również temu, czy na ich powierzchni nie widać oznak gnicia – nigdy bowiem nie wiadomo, w jakich warunkach sadzonki były przechowywane.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Kłącza jeżówki powinny zostać posadzone wiosną, tak aby okres ich kwitnienia przypadł bez zakłóceń w terminie od lipca do września. Trzeba jednak zaznaczyć, że najwięcej kwiatów jest wydawanych przez pierwsze dwa miesiące, natomiast później zakwitają raczej pojedyncze sztuki.

Jeżeli natomiast zdecydowaliśmy się na uprawę z nasion, to powinniśmy je wysiać albo na początku zimy, albo wczesną wiosną.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Małe i mięsiste kłącza należy posadzić w pojedynczych doniczkach wypełnionych wcześniej gruboziarnistym piaskiem lub torfem zmieszanym z perlitem. Jednak jeżeli dysponujemy pojemnikami o około dwudziestocentymetrowej  średnicy, to nie powinniśmy mieć obaw przed ukorzenieniem w nich nawet do kilkunastu sadzonek na raz. W rozsadniku należy z kolei umieścić sadzonki co 30 cm, ponieważ będą potrzebowały sporo miejsca dla rozrastających się korzeni.

Duże kłącza należy z kolei umieszczać w podłożu pionowo, zgodnie z założeniami zjawiska polaryzacji. Zatem wierzchołkowa część kłącza, z którego wyrastają pędy, musi się znaleźć tuż pod powierzchnią podłoża. Warto też wkładać sadzonki do ziemi na ukos, zwłaszcza przy płytkim stanowisku.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Jeżówka wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej. Podłoże pod kłącza tego gatunku powinno się także cechować wysoką zawartością składników pokarmowych oraz wapnia. Poza tym bylina ta ceni sobie słońce i ciepło. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że jeżówki mogą pozostać na jednym miejscu przez wiele lat.

Co do konkretnego stanowiska w ogrodzie, to najlepiej sadzonki jeżówki sadzić w grupach lub na mieszanych obwódkach. Nadają się też do pojemników.


ROZMNAŻANIE


Jeżówkę możemy rozmnożyć z nasion. Wysiewa się je albo pod szkłem (na początku wiosny), albo wprost na stałe miejsce (pod koniec wiosny). Innym sposobem na rozmnożenie posiadanych bylin jest podział kęp lub samodzielne pobranie sadzonek korzeniowych. Należy je najpierw ukorzenić w inspekcie. Dopiero latem można przesadzić młode rośliny na rabatę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz