Rośliny miododajne - zastanawiasz się nad kupnem nasion? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Rośliny miododajne - zastanawiasz się nad kupnem nasion? Zobacz!

3/5 (4 ocen)
Pszczoły to jedne z najbardziej niedocenianych przez człowieka zwierząt. Pomimo ich ogromnej roli w ekosystemie bywają przez nas lekceważone, a nawet wyniszczane w imię rozwoju i postępu. Dość powiedzieć, że za ich pośrednictwem odbywa się zapylenie ok. 80% roślin, a bez ich obecności byłoby to niemożliwe. Pszczoły to także produkcja miodu oraz lepsza jakość owoców i warzyw. To właśnie za ich sprawą na naszych stołach goszczą tak zróżnicowane potrawy. Wartość plonów, które powstają dzięki pracowitości pszczół w skali światowej szacuje się na setki miliardów euro. A gdyby tak stworzyć im przyjazne warunki? Oprócz budowy ulów, czy zrezygnowania z niektórych szkodliwych środków chemicznych możemy zrobić jeszcze jedno – sprawić, by nasz ogród był przez nie chętnie odwiedzany. W jaki sposób? Zaopatrując się w nasiona roślin miododajnych, aby poprzez ich wysiew i odpowiednią pielęgnację zapewnić odpowiedni wzrost kwiatów. Obok tak wystosowanego zaproszenia pszczoły z pewnością nie będą mogły przejść obojętnie. 
 

Rośliny miododajne 

 
Do roślin określanych mianem miododajnych możemy zaliczyć liczne gatunki. Spośród nich wyróżniamy m.in. lawendę, hyzop, kocimiętkę, malwę czy też szałwię lub cząber. Każdą z tych odmian możemy posadzić osobno, istnieje natomiast możliwość zaopatrzenia się z mieszankę roślin miododajnych, która w swoim składzie – jak sama nazwa wskazuje – posiadać będzie liczne gatunki chętnie odwiedzane przez pszczoły. Możemy zakupić opakowania o różnej pojemności: od małych, kilkugramowych, przez stugramowe, nawet do kilogramowych, jak na przykład „Bee’s Universe – mieszanka roślin miododajnych” formy Toraf, która wyposażona jest w ponad dwadzieścia gatunków roślin jedno lub wieloletnich. Cena uzależniona jest oczywiście od gramatury i waha się od kilku złotych w przypadku małej ilości nasion do nawet stukilkudziesięciu jeśli zdecydujemy się na największe opakowania. 
 

Zalety sadzenia roślin miododajnych

 
Zaletą takich mieszanek jest zebranie najpopularniejszych odmian w jednym miejscu, ich małe wymagania oraz długie i bujne kwitnienie. Ze względu na obecność zróżnicowanych roślin ich kwitnienie następuje w innym czasie. Poszczególne okazy różnią się także wysokością oraz pokrojem. Umiejętne wykorzystanie tych różnic może dać fantastyczny efekt wizualny. Istnieje również szansa na zabawę kolorami. Decydując się na mieszankę zyskujemy całą paletę barw spośród których możemy tworzyć dowolne aranżacje, a jedynym ograniczeniem jest poziom naszej wyobraźni. Oprócz walorów estetycznych jest to oczywiście także stworzenie dogodnych warunków pszczołom. Wysiewając rośliny miododajne dajemy im dostęp do pyłku i nektaru. Skuszone tym owady spędzają dużo czasu w obrębie naszego podwórka, a to może przełożyć się na lepsze plony, pod warunkiem że posiadamy przydomowy ogródek. Pszczoły bowiem – jak to już zostało wspomniane – poprzez zapylanie potrafią znacząco wpłynąć na jakość warzyw i owoców czyniąc je bardziej dorodnymi. Dodatkowym plusem jest też niewątpliwie przepiękny zapach, który w okresie wzmożonej aktywności owadów będzie wypełniał nasze nozdrza i napawał nas spokojem. Niektóre rośliny określane mianem miododajnych wykazują także właściwości lecznicze lub odżywcze, jak choćby oregano. Ale rośliny miododajne to nie tylko pszczoły. Piękne, kolorowe motyle równie chętnie znajdą moment dla siebie pomiędzy naszymi roślinami. 
 

Podsumowanie

 
Całkowita zagłada pszczół wiązałaby się z ogromnymi konsekwencjami dla człowieka oraz środowiska, dlatego każdy z nas powinien podjąć pewne kroki aby pomóc chronić te niezwykle pracowite owady. Jednym z takich sposobów jest zapewnienie im dostępu do nektaru poprzez zakup roślin miododajnych. Pod tym terminem kryje się wiele gatunków, w które możemy zaopatrzyć się indywidualnie, lub zakupić mieszankę łączącą w sobie wiele odmian. Zyskujemy tym samym efekt dekoracyjny w postaci pięknych kwiatów, stwarzamy dogodne warunki pszczołom, oraz dajemy sobie szansę na większe plony i bardziej przyjazną atmosferę w obrębie naszej posiadłości. Zakup mieszanki jawi się więc jako połączenie przyjemnego z pożytecznym - udostępniamy miejsca zagrożonym owadom w zamian otrzymując ich pomoc i wspaniałą ozdobę. 

Koniecznie zobacz