Bilbergia zwisła - egzotyczny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Bilbergia zwisła - egzotyczny kwiat doniczkowy

3,4/5 (91 ocen)

Bilbergia zwisła to roślina egzotyczna należąca do rodziny bromeliowatych. Oprócz niesamowitego wyglądu cechuje się też niezwykłą wytrzymałością oraz łatwością uprawy i dlatego powinna się znaleźć w kolekcji każdego miłośnika kwiatów egzotycznych. Naturalnym środowiskiem bilbergii zwisłej są lasy tropikalne Ameryki środkowej oraz Południowej. Bytuje zwykle na drzewach, jednakże nie pobiera od nich substancji odżywczych. Poza tym okazuje się, że ma zdolność rozwijania się także w glebie, nie musi być wyłącznie epifitem.

Wygląd rośliny jest niezwykle ciekawy i oryginalny. Jej liście są długie, skórzaste, o barwie szarozielonej. Im bliżej nasady rozety, tym bardziej ich kształt przypomina rurkę. Taka budowa ułatwia gromadzenie wody i pobieranie substancji odżywczych w niej zawartych. Wyżej liście wyginają się w łuk, a na końcach mają kolce. Piękne kwiatostany przewieszają się łukowato i są dłuższe niż liście. Same kwiaty mają kolor zielono fioletowy i są dość niepozorne, lecz ich atutem są wystające długie pręciki. Pod kwiatem znajdują się zabarwione na różowo liście, nazywane przykwiatkami. Cała roślina dorasta jedynie do 45 cm wysokości, lecz jest mocno rozłożysta


Warunki uprawy


Należy pamiętać, że roślina pochodzi z rejonów tropikalnych i brać to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie stanowiska i podłoża. Na przykład w naturalnym środowisku bilbergii gleby nie są zbyt głębokie a w ich skład wchodzi rozłożona masa organiczna. Z tego względu system korzeniowy naszej rośliny jest dość krótki, należy, więc posadzić ją w pojemniku dość płytkim, ale za to szerokim. Jeżeli chodzi o samo podłoże, to można wykorzystać zwykłą ziemię do kwiatów albo podłoże do storczyków. Ziemię trzeba jednak dodatkowo rozluźnić, na przykład drobną korą. Przez cały rok podłoże w doniczce powinno być wilgotne i nie może wyschnąć głębiej niż na około 3 cm. Wodę wlewamy też do lejka znajdującego się w rozecie, szczególnie w okresie, kiedy na podwórku jest gorąco. Kiedy zaś temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza, wodę stamtąd usuwamy. Najlepsza temperatura w pomieszczeniu do uprawy bilbergii zwisłej to mniej więcej od 15 do 20 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy dopuścić by ta temperatura spadła poniżej 12 stopni.


Bilbergię nawozimy, mniej więcej, co dwa tygodnie. W okresie, kiedy roślina kwitnie możemy zastosować nawóz do roślin kwitnących, natomiast, kiedy przestanie kwitnąć można kupić nawóz do roślin zielonych. O najlepszy preparat oraz jego dawkowanie najlepiej zapytać w sklepie ogrodniczym. W okresie zimowym nawożenie zmniejszamy, lecz nie zaprzestajemy go całkowicie.

Kwiat lubi słoneczne stanowiska i jasne miejsca, lecz źle znosi bezpośrednie i silne nasłonecznienie i ostre palące promienie, więc trzeba to brać pod uwagę, kiedy planujemy to, gdzie go umieścimy. Może to być oczywiście parapet, ale chyba najlepszym wyjściem są meble umieszczone w jasnej części pokoju. Wtedy roślina jest oddalona od okna i szyby wiec nie grozi jej zbytnie nasłonecznienie, ale ma wystarczającą ilość światła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz