Afelandra czworokątna (stercząca, szczytowa) - egzotyczny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Afelandra czworokątna (stercząca, szczytowa) - egzotyczny kwiat doniczkowy

3,1/5 (38 ocen)

Afelandra, a ściślej mówiąc najpopularniejsza odmiana czyli afelandra czworokątna, to okazały egzotyczny kwiat, który możemy uprawiać w doniczce. Jego ojczyzną jest Ameryka Południowa i Środkowa. Największą ozdobą tej rośliny są dekoracyjne liście, które są spore, o ciemnozielonej intensywnej barwie i do tego mają charakterystyczny połysk. Ponadto wzdłuż nerwów mają kremowe lub srebrne zabarwienie, co sprawia wrażenie, że są pasiaste. Oczywiście roślina ta  także kwitnie, choć jej kwiaty są raczej drobne, za to intensywnie żółte, co jest dodatkowym walorem kwiatu.

W kwiaciarniach czy centrach ogrodniczych można kupić młode egzemplarze rośliny w doniczkach. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przyjrzeć się roślinie i sprawdzić, czy ma błyszczące liście. Nie kupujemy też afelandry sterczącej z już rozwiniętymi kwiatami. Roślina bardzo szybko się rozrasta. Przez okres roku zwykle podwaja swą wielkość. Okres kwitnienia przypada od czerwca do października. Kwiaty mają w sobie zawartość olejków eterycznych, lecz nie pachną zbyt intensywnie.

To, co wygląda szczególnie imponująco w okresie kwitnienia to ułożone w formie  kłosa kwiatostany. Same kwiaty są nieduże i szybko obumierają. Kłosy mogą się zaś utrzymywać jeszcze dość długo. Generalnie można powiedzieć, że afelandra nie jest zbyt trudna w uprawie. Niewielkie kłopoty może nam sprawić jej odpowiednie przezimowanie, by przetrwała ten okres bez uszczerbku.


Kwitnąca afelandra

Kwitnąca afelandra

Uprawa i pielęgnacja
 

Kwiat preferuje stanowiska ciepłe, które jednak nie są narażone na bezpośrednie promienie słońca. Źle działają też przeciągi. W czasie, kiedy roślina kwitnie, należy zapewnić jej temperaturę w zakresie od 18 do 24 stopni Celsjusza. Wraz ze wzrostem temperatury powinna wzrastać także wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym trzymamy afelandrę. W okresie zimowym, a ściślej mówiąc w czasie swego wegetacyjnego spoczynku, który przypada mniej więcej na okres grudnia, stycznia i lutego,  kwiat będzie wymagał temperatury około 12 stopi Celsjusza. Roślina potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia szczególnie w czasie, kiedy kwitnie. Ziemia w doniczce nigdy nie może być przesuszona ponieważ grozi to opadnięciem liści. Roślinę można też zraszać, a nawet postawić doniczkę na warstwie kamyków, które będziemy regularnie "podlewać". W czasie kwitnienia nawozimy ją co dwa tygodnie, jednakże musimy uważać, aby nawóz nie zawierał wapna.

Kiedy kwiaty zwiędną, skracamy całą roślinę tak aby miała do 15 cm i  przez 4 do 6 tygodni ograniczamy dostarczanie roślinie wody oraz zaprzestajemy dostarczania składników odżywczych w postaci nawozów.  Tyle bowiem trwa wegetacyjny spoczynek afelandry sterczącej. Po tym czasie jest możliwe przesadzenie kwiatu do podłoża będącego mieszaniną ziemi oraz żwiru. W marcu nie należy też zapomnieć o przeniesieniu rośliny w cieplejsze miejsce.


Rozmnażanie
 

Jeżeli nie kupimy już posadzonego kwiatu, można go także otrzymać z sadzonek wierzchołkowych, łodygowych lub liściowych pobranych z innego egzemplarza. Taką sadzonkę umieszczamy w doniczce wypełnionej mieszanką torfu z piaskiem. Ważne, by sadzonki przeznaczone do rozmnażania miały nie mniej niż 10 cm, najlepiej zaś do 15 cm długości. Aby kwiat się przyjął, trzeba zadbać o wysoką wilgotność otoczenia i temperaturę około 21- 25 stopni Celsjusza. Afelandrę czworokątną najlepiej rozmnażać wczesną wiosną. Jeżeli zależy nam na rozkrzewieniu rośliny, musimy dokonać przycięcia pędu głównego. Kiedy to zrobimy należy się jednakże liczyć z mniejszymi kwiatami.


Afelandra

Afelandra czytaj dalej...

Koniecznie zobacz