Afelandra czworokątna (stercząca, szczytowa) - egzotyczny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Afelandra czworokątna (stercząca, szczytowa) - egzotyczny kwiat doniczkowy

3,1/5 (38 ocen)

Kiedy kwiat choruje?
 

Jakie nietypowe objawy powinny nas zaniepokoić i świadczą o złej kondycji lub chorobie kwiatu?
 

  • Więdnięcie i opadanie liści może być spowodowane zbyt małą wilgotnością powietrza i za wysoką temperaturą lub ewentualnie narażeniem rośliny na przeciągi. Ratunkiem jest zmiana miejsca oraz niezbędne modyfikacje w pielęgnacji.
  • Tarczki w kolorze żółtobrązowym, widoczne na spodzie liści oznaczają atak tarcznika. W razie niewielkiej inwazji możemy spróbować usunąć insekta "ręcznie". Jeżeli roślina została poważniej zaatakowana, trzeba dokonać oprysku kupując preparat w sklepie ogrodniczym.
  • Kiedy zaobserwujemy na naszej roślinie mszyce, co jest dość częstym zjawiskiem, trzeba jej będzie zafundować kurację środkiem przeznaczonym do ich zwalczania.
  • Żółknięcie i w następstwie tego opadnie liści jest spowodowane atakiem przędziorka. Naturalnym sposobem pozbycia się go może być użycie rozcieńczonego spirytusu do przetarcia spodów liści. Zadziała to jednak tylko przy mniej zaawansowanej inwazji.
  • Brązowe plamy mogą spowodować na roślinie ostre promienie słoneczne. Nie wolno wystawiać rośliny na ich działanie i trzeba zapobiegać takiemu zjawisku. Kiedy już nastąpi, przenosimy kwiat natychmiast w bardziej osłonięte, lecz nadal widne miejsce
  • Zwijanie się liści wynika ze zbyt wysokiej temperatury otoczenia. Roślinie jest po prostu za ciepło. Konieczna jest zmiana stanowiska.


Egzotyczna afelandra to wspaniała ozdoba mieszkania, przez cały rok nie tylko w czasie kwitnięcia. Jeżeli poświęcimy jej minimum uwagi i uwzględnimy jej potrzeby z pewnością będzie zdrowa i okazała. Warto ponadto wspomnieć, że oprócz najpopularniejszej odmiany jaką jest aphelandra squarrosa, w naszym domu może zagościć na przykład a. aurantiaca z owalnymi liśćmi i szkarłatnymi kwiatami czy też a. chamissoniana  o liściach nakrapianych.

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz